Kukla Festivali'nde İtalyan Gösterisi

Kukla Festivali'nde İtalyan Gösterisi

Birçok ülkeden kukla sanatçısının katıldığı 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'nde İtalyan kukla sanatçısı Claudio Cinelli gösteri sahneledi.

Kukla Festivali'nde İtalyan Gösterisi

Birçok ülkeden kukla sanatçısının katıldığı 18. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'nde İtalyan kukla sanatçısı Claudio Cinelli gösteri sahneledi.

ÖzdilekPark AVM'de "Operanın Elleri" adlı gösteriyi izleyenler arasında yer alan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, günün çocukların günü olduğunu ifade ederek, "Benim de çocukluğum aklıma geldi. Annem bir kukla almıştı. Kendimiz oynardık. Bir kuklacı olmadım ama burada bu işi çok iyi yapan biri zaten var" diye konuştu.

Etkinlik öncesi AA muhabirine açıklamada bulunan Cinelli de festivale katılmanın kendisi için çok güzel bir deneyim olduğunu dile getirerek, "Beni yeni şeyler her zaman heyecanlandırır. Burada da yeni şeyler deneyeceğiz" dedi.

Türkiye'ye daha önceden de büyük kukla gösterileri için geldiğini kaydeden İtalyan sanatçı, "Çok az Türk kukla grubu biliyorum. Çünkü onları yurtdışında görmek çok zor oluyor. Sadece festivalin yönetmenliğini de yapan Cengiz Özek'i tanıyorum" ifadelerini kullandı.

Claudio Cinelli, İstanbul'dan çok büyük enerji aldığını aktararak, şöyle konuştu:

"Tarihsel olarak İstanbul, bizim gözümüzde her zaman, kültürlerin karıştığı yerin sınırı olmuştur. İstanbul'da çok farklı medeniyetler gelmiş, geçmiş. Her gelen medeniyet, kendinden bir iz bırakıyor. Festivallere geldiğimizde, şehrin her yerini gezmeye çalışıyorum. Oralarda çok farklı bir İstanbul görüyorum."

Cinelli: "Medeniyetin ilerlemesini, merak sağlıyor"

İstanbul'un hem modern, hem de geçmişten izler taşıyan bir şehir olduğunu dile getiren Cinelli, "İtalya da bu şekildedir. Bu bende çok merak uyandırıyor. Zaten medeniyetin ilerlemesini bu merak sağlıyor. Bu merak olmasaydı taş devrinde kalırdık" diye konuştu.

İtalyan kukla sanatçısı, gittiği her yerden birşeyler kaptığını ve zıtlıklardan beslendiğini ve gelişen teknolojiden olumsuz etkilenmediklerini belirterek şunları kaydetti:

"Aptal değilseniz, dünyadaki teknolojik yenilikleri takip etmek zorundasınız. Ama aynı zamanda, teknolojinin insanlar için yapıldığını da unutmamak gerekir. Günümüzde teknoloji, kuklacılıkta da kullanılabilir. İşleyeceğiniz konuya göre, ikisini bir araya getirebilirsiniz. Sahneye neyi aktarmak istediğinize bağlı. Benim bilgisayarımda 'Ben bir makineyim, beynini kullan' yazıyor."

Teknolojinin çok hızlı değiştiğini sözlerine ekleyen Cinelli, "Teknoloji sürekli koşmanı söylüyor ama teknolojiye, 'Benim koşmam lazım, hadi ilerleyelim' demek gerekiyor. Yoksa 'Sen çok hızlısın, benim koşmam lazım' diyerek yaklaşmak sonumuzu getirir" dedi.

Cinelli: "Dil bariyerine takılmamak için, müziği kullanıyorum"

Claudio Cinelli, insanlarla iletişim kurmanın birçok yolunun olduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

"Çok fazla seyahat ediyorum ve dilin bariyerine takılmamak için, performanslarımda müziği kullanıyorum. İletişim için, sözcükleri kullanmaktan çok daha farklı yollar var. Mesela insanlar ağladığınızda üzgün, güldüğünüzde mutlu olduğunuzu anlarlar. Duygularınızı mimik, jest ve müzikle ifade edebilirsiniz."

Kukla sanatına tiyatroyla başladığını, aynı zamanda dans ve opera gruplarıyla da çalıştığını dile getiren Cinelli, sergilediği gösterinin 30 yıllık bir performans olduğunu söyledi.

Cinelli, Türkiye'de sahnelediği gösteriyi daha önce çok kalabalık bir grupla sergilediğini belirterek, "En az malzemeyi kullanıp, en az sözle, en çok insana ulaşmayı ve en fazla etkiyi oluşturmayı istedim" ifadelerini kullandı. 

Sanatçı, 4 gösteri daha sergileyecek

Operanın Elleri'nin kült bir performans olduğuna vurgu yapan sanatçı, şunları aktardı:

"Eskiden resim sanatında bir sanatçı, yeni bir akım başlatılacağı zaman, bir tablosunu keserdi. Bu, 'Artık bu tarzı bıraktım' anlamına geliyordu. Benim performansım da geleneksel kukla tiyatrosunun bütün bilinenlerinin tamamen bitmesi ve yeni bir tarzın ortaya çıkmasını sağladı. Bu tarz tutunca da geleneksel tiyatrocular bana, 'Senden nefret ediyoruz ama seni seviyoruz çünkü bütün tarihimizi yansıtıyorsun' diyor."

Cinelli, festivalin özellikle çocuklara geçmişten gelen bir kültürü aktarmak için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

İtalyan sanatçı, 25 Ekim'e kadar sürecek festival kapsamında, farklı mekanlarda 4 performans daha sergileyecek.

Gösteriyi, Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Avukat Çetin Yıldırımakın, İtalyan Kültür Merkezi Direktörü Maria Luisa Scolari, "Bir Can Bin Umut Serebral Palsili Çocukları Derneği" üyeleri ve sanatseverler ilgiyle izledi.

Kaynak: AA