Kuğu Gölü" Balesi Istanbul'da Sahnelendi

Kuğu Gölü" Balesi Istanbul'da Sahnelendi

Rusya'nın seçkin bale topluluklarından biri olan Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu, ölümsüz eser "Kuğu Gölü" ile İstanbul'da sahne aldı.

Kuğu Gölü

Rusya'nın seçkin bale topluluklarından biri olan Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu, ölümsüz eser "Kuğu Gölü" ile İstanbul'da sahne aldı.

İlk kez sahne aldıkları 2015 yılında büyük beğeni toplayan Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu, Pyotr İlyiç Çaykovski'nin ölümsüz eseri "Kuğu Gölü" ile yeniden TİM Show Center'da seyirci karşısında çıktı.

Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu

Klasik baleye getirdiği yenilikler, kullanılan olağan dışı bale formları, farklı dans teknikleri ve zengin repertuvarıyla kısa zamanda dünyanın en çok tanınan bale gruplarından biri haline gelen Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu, 19 altın madalya, 2 büyük ödül ve Paris Dans Akademisinden 5 büyük ödül ile yetkinlikleri dünya çapında tescillenmiş dansçılardan oluşuyor.

Bolşoy Balesi'nin gözde dansçılarından Diana Kosyreva'nın İstanbul'da baş balerin olarak sahne aldığı Kuğu Gölü ise Rusya'da "Yıldızlar Topluluğu" olarak anılan Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosunun repertuvarındaki ünlü koreografilerden sadece biri. Romeo ve Jülyet, Don Kişot, Sindirella, Fındıkkıran, Spartaküs, Kamelyalı Kadın, Uyuyan Güzel gibi 20'den fazla dünyaca ünlü eseri başarıyla sahneleyen ve bünyesinde 63 dansçıyı barındıran topluluk, "Balenin Mücevherleri" olarak kabul ediliyor.

Temaları ifade ediş biçimi, tekniği ve baş balerinlerin büyüleyici performanslarıyla Avrupalı, Amerikalı ve Rus eleştirmenlerin ilgi odağında yer alan Moskova Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu bugüne kadar Rusya'da 200 şehirde, dünya çapında ise 30'dan fazla ülkede sahne aldı.

Kuğu Gölü, 26 - 27 Kasım tarihlerinde de TİM Show Center'da izlenebilecek.

Kaynak: AA