"Kudüs'ü Başkent Olarak İlan Etmeleri Çılgınlık..."

"Kudüs'ü Başkent Olarak İlan Etmeleri Çılgınlık..."

Başbakan Erdoğan, İsrail İçişleri Bakanı'nın Kudüs'ü Başkent Olarak İlan Etmesini, "Çılgınlık" Olarak Değerlendirdi.

Libya'nın Sirte kentinde başlayan 32. Arap Birliği Zirvesi'nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İsrail'in İçişleri Bakanı'nın kalkıp Kudüs'ü başkent olarak ilan etmesi aslında bir çılgınlıktır. dedi.

İsrail'in Doğu Kudüs'teki inşaatlarını eleştiren Erdoğan, bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. Konuşmasında tarafların "barışa samimiyette bir şans tanıması" gerektiğini belirten Başbakan, sözlerini söyle sürdürdü:

"BİZİ BAĞLAMAZ"

"Biz gelinen aşamanın artık, Yol Haritası değil, yolun sonunu görmek istiyoruz. Kudüs bütün bu coğrafyanın tüm İslam dünyasının göz bebeğidir, ilk kıblesidir. İsrail'in İçişleri Bakanı'nın kalkıp Kudüs'ü başkent olarak ilan etmesi aslında bir çılgınlıktır. Bu bizi asla bağlamaz, fakat kendilerini yalnızlığa iter. Doğu Kudüs'e 1600 yeni konut inşasına başlanması asla kabul edilebilir, mazur görülebilir bir durum değildir."

İtifağın her derdin devası olduğuna dikkati çeken Başbakan Erdoğan, "Allah'ın izniyle el birliği gönül birliği, kader birliği yaparak tüm sorunları aşabilir barış üzerine refah, huzur ve istikrar üzerine bir gerçeği hep birlikte inşa edebiliriz. Bu noktada Arap Birliği özel bir önem atfediyor. Son dönemde bölgesel ve küresel siyasette etkisinin artmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyor. Bu ivmenin devam etmesini gönülden arzu ediyorum" ifadelerini kullandı.

2 Gün sürecek 32. Arap Birliği Zirvesi salonunda Başbakan Erdoğan'ın konuşması öncesi, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin arasındaki koltukta oturdu. Erdoğan bir ara İtalya Başbakanı ile muhabbet etti. Berlusconi'nin oturumlarda uyuklaması dikkat çekti. Erdoğan, ayrıca Sirte kentindeki 32. Arap Birliği Zirvesi'ne katılan bazı hükümet ve devlet başkanlarıyla ikili temaslarda bulunacak.

Felat BOZARSLAN/ SİRTE, (DHA)