Kudüs'teki Geleceğe Bakış Konferansı

Kudüs'teki Geleceğe Bakış Konferansı

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Ehud Olmert ve ABD Başkanı George W. Bush, İsrail'in Kuruluşunun 60. Yılı Çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Peres'in Evsahipliğinde Düzenlenen Uluslararası 'Geleceğe Bakış Konferansı'nda Konuştu.

Kudüs'teki Geleceğe Bakış Konferansı

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Ehud Olmert ve ABD Başkanı George W. Bush, İsrail'in kuruluşunun 60. yılı çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Peres'in evsahipliğinde düzenlenen uluslararası 'Geleceğe Bakış Konferansı'nda konuştu.

Konferansta ilk olarak konuşan İsrail Cumhurbaşkanı Peres, ABD'nin desteği ve arkadaşlığıyla bölgedeki sorunlara çözüm aradıklarını söyleyerek, "Bu dostlukla, terörü durdurmak için çözüm bulacağız" dedi. ABD'ye desteği için teşekkür eden Peres, Bush'a, "Sizin ve ülkenizin desteği olmaksızın, sizden önceki dönemde bizim için özgürlük çok zor bir görevdi. Yalnız kaldığımız dönemlerde bizi yüreklendirmeniz neticesinde bu gerçek demokrasi yürüyor ve bu gelişen ekonomi ileri gidiyor" ifadesini kullandı.

Peres, İsrail'in ABD'nin desteğiyle bölgede zafer kazanarak halkı için barış getirdiğini söyleyerek, terör saldırılarının İsrail'i yıkamayacağını söyledi. Peres'ten sonra söz alan İsrail Başbakanı Olmert ise, Bush'un İsrail'in en iyi dostlarından biri olduğunu söyleyerek, ülkesinin 60. yıl kutlamalarına gelmesinden onur duyduklarını belirtti. İsrail ve ABD'nin ortak amaçları olduğunu anlatan Olmert, "Bizim ortak inancımız ve dayanağımız olan değerler, hep aynı kaynaktan esinleniyor. ABD'ye sonsuz güvenimizle ve ABD'nin liderliğinde bu arkadaşlık zirve noktasına ulaşmıştır" açıklamasında bulundu. Gazze'den yapılan saldırılarda 16 kişinin yaralanması konusuna da değinen Olmert, İsrail'in roket saldırılarını durdurmak için gereken adımları atacağını söyledi.

Barış süreciyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere 4 ay sonra yeniden İsrail'e gelen ABD Başkanı George W. Bush ise konuşmasında, ABD'nin her zaman İsrail'in dostu olacağını ifade ederek, "ABD, İsrail'in en eski ve en sadık dostudur" dedi. İsrail'in hikayesi bu topraklar için verilmiş en büyük cesaret öykülerindendir diyen Bush, "ABD barış için ve İsrail için burada. Özgürlük terör ve diktatörlük için en büyük alternatif" diye konuştu.

Öte yandan Bush'un gelişi ve konferansa katılacak çeşitli ülke liderleri nedeniyle Kudüs'te olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. 14 bin dolayında polisin görev aldığı Kudüs'te, Bush'un ve diğer liderlerin kalacağı otellerin çevresi ile konferansın yapılacağı kent girişindeki uluslararası kongre merkezi ve çevresindeki tüm yollar trafiğe kapatıldı.

(İA-OYK-OYK-NÇ-D)