Kudüs'te Ramazan Barışı

Kudüs'te Ramazan Barışı

Kudüs'te Osmanlı Hakimiyetinden Bu Yana İftar Zamanı Top Atışını Sanduka Ailesi Gerçekleştirirken, Bugün Top Atışını Ortodoks Yahudisi Kudüs Belediye Başkanı Uri Lupolianski'nin Yapması, Ramazan Ayında Dinler ve Kültürler Arası Barışa Anlamlı Bir Örnek Teşkil Etti.

Kudüs'te Ramazan Barışı

Kudüs'te Osmanlı hakimiyetinden bu yana iftar zamanı top atışını Sanduka ailesi gerçekleştirirken, bugün top atışını Ortodoks Yahudisi Kudüs Belediye Başkanı Uri Lupolianski'nin yapması, Ramazan ayında dinler ve kültürler arası barışa anlamlı bir örnek teşkil etti.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte tüm Müslümanlar oruç tutarak ibadetlerini yerine getirirken, İsrail hakimiyeti altındaki Kudüs'te iftar zamanı top patlama merasimi halen devam ediyor. Sanduka ailesi, Kudüs'te Osmanlı döneminden beri geleneksel olarak yapılan top patlatma merasimini nesiller boyu babadan oğula günde iki kez yapıyor. Eski Kudüs'ün hemen yakınlarında Selahhadin Caddesi'ndeki Müslüman mezarlığında atılan top, şehirdeki Müslümanlar'ın oruçlarına açmasına yardımcı oluyor. Kudüs'te Ramazan

ayı ile birlikte barış rüzgarları eserken, Kudüs'te Ramazan topunu bugün Ortodoks Yahudisi Belediye Başkanı Uri Lupolianski patlattı. Nesiller boyu ailesinden gelen geleneği sürdüren Hacı İhye Sanduka ve Lupolianski, saatler şehir için iftar vakti olan 17.51'i gösterdiğinde birlikte düğmeye basarak, Ramazan topunu ateşledi. Ramazan topunu ateşlemeden önce basın mensuplarına açıklama yapan Lupolianski, Tüm Müslümanlar'ın Ramazan ayını kutlarken, "Bu nesiller boyu gelen barış için yapılan bir uygulama.

Türkler zamanında da bu yapılıyordu. Bütün Müslümanlar'ın Ramazan ayının hayırlı geçmesini diliyorum" dedi. Lupolianski'nin Ramazan topu patlatma merasimine geleneksel Yahudi şapkası "kipa" ile geldiği dikkat çekerken, nesiller boyu ailesiyle birlikte Ramazan topunu ateşleyen Sanduka ise, her gün iki kere topu ateşlediğini belirterek, "Bu bizim ailemize Türkler zamanında, bundan yüzyıl önce verilmiş. Sonra İngiliz egemenliği altındayken de, Ürdün hakimiyetindeyken de bu uygulamayı biz devam ettirmişiz.

Ben bu topu 20 yıldır Ramazan aylarında ateşliyorum" diye konuştu.

Merasim sonrası tarihi Ramazan topunun yanında gazetecilere poz veren Lupolianski, Arapça olarak da Müslümanlar'ın Ramazan ayını kutlamayı ihmal etmedi.

(İA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA