Kudüs'te Olmert ve Annapolıs Protestosu

Kudüs'te Olmert ve Annapolıs Protestosu

Kudüs'te Binlerce Kişi İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i ve Annapolis Konferansı'nı Protesto Etti. Ağlama Duvarı'nda da Annapolis Karşıtlarının Düzenlediği Toplu Duaya 15 Binden Fazla Kişi Katıldı.

Kudüs'te Olmert ve Annapolıs Protestosu

Kudüs'te binlerce kişi İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i ve Annapolis Konferansı'nı protesto etti. Ağlama Duvarı'nda da Annapolis karşıtlarının düzenlediği toplu duaya 15 binden fazla kişi katıldı.

Kudüs'te, Ehud Olmert'in evinin yakınlarındaki Paris Alanı'nda Judea, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Yahudi yerleşimlerinin üst kuruluşu Yeşa Konseyi tarafından düzenlenen gösteriye katılan binlerce kişi, ''Annapolis yüzümüze patlayacak'' sloganı altında, saatlerce Olmert ve Annapolis aleyhine bağırdı.

Parlamentonun sağ kanat partilerine mensup milletvekilleri, yerleşimci liderleri ve çoğunluğu genç çok sayıda kişinin katıldığı protestoda göstericiler, ellerinde İngilizce ve İbranice ''İsrail futbol maçı değil'', "İsrail'i köpekbalıklarına yedirmeyin'', ''Kudüs'ün Bir Kez Daha Bölünmesine Asla'', ''Allah'ın Elindeyiz'' yazılı pankartlar taşıdılar. Kimileri Olmert, başbakan yardımcıları Avigdor Lieberman ve Eliyahu Yişai'nin resimlerinin altına ''Bunlar Araplar'ı temsil ediyor, Ya Yahudiler'i Kim Temsil Ediyor'' diye yazdılar. Göstericiler ayrıca Olmert'e ''diktatör'' diye bağırdılar.

Protesto gösterisi öncesinde de Ağlama Duvarı, Annapolis Konferansı'nın sonuca ulaşmaması için dua etmek isteyenlerin akınına uğradı.

Eski İsrail Başhahamı Mordehay Eliyahu'nun çağrısı üzerine Ağlama Duvarı'ndaki toplu dua törenine, 15 binden fazla kişinin katıldığı bildirildi.