Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya Sadakat Etkinliği

Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya Sadakat Etkinliği

Kudüs'te, Mescid-i Aksa'ya Sadakat Etkinliği Düzenlendi. Etkinlikte Gösteri Düzenleyen Filistinli Çocuklar, Kur'an-ı Kerim'den Ayetler Okudu.

Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya Sadakat Etkinliği

Kudüs'te, Mescid-i Aksa'ya sadakat etkinliği düzenlendi. Etkinlikte gösteri düzenleyen Filistinli çocuklar, Kur'an-ı Kerim'den ayetler okudu.

Filistin'in birçok bölgesinden gelen kadın, yaşlı çoluk çocuk Müslümanlar, Haremüşşerif'in bahçesinde buluştu. Filistinli kadın ve çocuklar, Haremmüşerif'in bahçesinde dualar ederken, Haremmüşerif'in imamlarından Şeyh Hüsam Ebu Lal, Mescid-i Aksa Şenliği'nin her yıl yapıldığını belirterek, Filistin bölgesinden binlerce insanın şenlik için geldiğini söyledi. Filistinli çocukların da gönüllü olarak biriktirdikleri paraları Mescid-i Aksa'ya bağışladığını ifade eden Şeyh Hüsam Ebu Lal, dualar okuyarak

Allah'a şükrettiklerini ifade etti.

Etkinliğe ailesiyle birlikte gelen Muhammed Abdulgani isimli Filistinli ise, "Bir Avusturyalı Yahudi bundan yıllar önce buraya gelmişti. O Aksa'yı yakma girişiminde bulundu. O zaman herkes en çabuk şekilde Mescid-i Aksa'yı koruma altına almaya çalışmıştı. Bu hafta biz onu unutmamak ve bütün çocuklarımız da bunları unutmasın diye etkinlik yapıyoruz. İslami hareketin liderlerini unutmamak için bunu gerçekleştiriyoruz" ifadesini kullandı.

Etkinlik için bütün Filistinli çocukların yardım parası topladığı ve Mescid-i Aksa yetkililerine sunduğu öğrenildi. Haremmüşşerif'in bahçesine gelen Filistinli çocuklar, futbol oynamayı da ihmal etmedi.

Kudüs'ün 1187'de Haçlılar'dan kurtarılması sırasında, Selahaddin Eyyübi tarafından Halep'ten Kudüs'e getirilen ve Selahaddin Minberi olarak anılan minber, 21 Haziran 1969'da Michael Denis Ruhan adlı bir Avusturyalı fanatik tarafından "Mesih'in bir an önce gelmesini sağlamak amacıyla" ateşe verilmişti. Ruhan, camide etrafında kimsenin olmadığı bir anda yanıcı maddeleri ahşap minbere ve etrafındaki halılara dökerek ateşe vermiş, bir anda alev alan minber tamamıyla harap olmuştu. Harap olan minber yıllar

sonra yeniden onarılıp yerine konmuştu. Ürdün Krallığı tarafından masrafları üstlenilen minberin yapımı 1.5 milyon dolara mal olmuştu. Minberin yapımında 9'u Türkiye'den olmak üzere Endonezya, Ürdün ve Mısır'dan özel olarak araştırılıp getirilen 30 usta çalışmış ve minber 4 yılda tamamlanmıştı.

(İA-EA-EA-CC-D)