Kudüs Sergisine "Dikenli Telli" Açılış

Kudüs Sergisine "Dikenli Telli" Açılış

Kudüs sergisine "Dikenli Telli" açılışERZURUM - Atatürk Üniversitesi'nin düzenlediği Uluslar Arası Kudüs Sergisi düzenlenen törenle açıldı.

Kudüs sergisine "Dikenli Telli" açılış

ERZURUM - Atatürk Üniversitesi'nin düzenlediği Uluslar Arası Kudüs Sergisi düzenlenen törenle açıldı. Serginin açılışında kurdele yerine dikenli tel kullanıldı.
MNG yaşam ve alışveriş merkezin de Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ömer Çomaklı tarafından açılışı yapılan sergi 3 gün süre ile açık kalacak.
Ulusular Arası Kudüs Sergisine 20 Ülkeden 112 Afiş tasarımcısı katıldı. Seçici kurul tarafından seçilen afişlerden 16 ülkeden 55 tasarımcının afişi sergilenmeye laik görüldü. Afişlerden 12 tanesi Türk katılımcılar tarafından tasarlandı.
Açılışta Kudüs'de ki olaylara dikkat çekmek amacıyla kurdele yerine dikenli tel kesildi.
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ömer Çomaklı açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Kudüs gerçek barışın huzurun simgesidir ancak çeşitli oyunlarla bu barış bozulmaya çalışmaktadır bu süreçte asıl hedef Müslüman dünyasıdır ancak Kudüs üzerinden hedef alınan İslam dünyası buna fırsat vermeyecektir. Kudüs'ün bizim için öneminin ve ondan asla vazgeçmeyeceğimizin görsel bağda bir ifadesi olan afiş sergimizi açıyorum sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
MNG Yaşam ve Alışveriş Merkezi Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Dr.Aydoğan Süer ise"Biz ne kadar güçlü olursak mazlumlar orta doğuda yaşanan hadiselerde sıkıntı çeken halk bizim bayrağımız dalgalandıkça onlar ülkelerin de kendilerini o kadar güvende hissediyorlar onun için gerek Filistin'de ki kardeşlerimiz gerek Kudüs olayları bilsinler ki üzerimize oynanan bu oyunlar karşısında kararlı azimli ve birlik beraberlik içerisinde olacağız. Bu Afişleri tasarlayan tasarımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür ederim"dedi
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Koçak "Böyle bir sergiyi açıp farkındalık oluşturduğu için Atatürk üniversitemize çok teşekkür ediyoruz biz yerel yönetimler olarak Erzurum'da sistemli bir şekilde bütün birimlerimizle birlikte sinerji oluşturarak hareket ediyoruz." dedi.
Atatürk Üniversitesinin ortak öğrenci programları dahilin de Filistin'den gelen öğrenciler sergiyi gezdiler. Filistinli öğrenciler Asala Egbaria, Abu Shakra,Yara Badran, Mahmod Igbereıa sergide emeği geçenlere teşekkür ettiler.
Filistinli Hukuk öğrencisin Mahmod Igbereıa "Bize ev sahipliği yaptığı için Türkiye'ye ve üniversiteye teşekkür ediyorum. Biz ikinci şehrimize geldik bizi kendimizi burada misafir olarak hissetmiyoruz bizim halkımız ve sizin halkınız bir halk biz tek bir milletiz bu bir başlangıç diğer öğrenciler de gelecek. Türkiye'nin yardımıyla bağımsız bir Filistin devleti var olacak" dedi