Kudüs: Filistin'de Gelecek Hükümetin Başbakanı Shabir Olacak

Kudüs: Filistin'de Gelecek Hükümetin Başbakanı Shabir Olacak

Hamas ve El Fetih, Gazze'de Bugün Yapılan Son Toplantının Ardından Gelecek Hükümetin Başbakanının Dr. Muhammed Shabir Olması Konusunda Anlaşmaya Vardı.

Kudüs: Filistin'de Gelecek Hükümetin Başbakanı Shabir Olacak

Hamas ve El Fetih, Gazze'de bugün yapılan son toplantının ardından gelecek hükümetin başbakanının Dr. Muhammed Shabir olması konusunda anlaşmaya vardı.

Geçen hafta Filistin Başbakanı İsmail Haniye, başbakanlık koltuğunu bırakacağını ve yeni kurulacak hükümette görev almayacağını duyurmuştu. Bu gelişmenin ardından yeni başbakanın kim olacağına dair görüşmeler başlamış ve adaylar üzerinde anlaşamayan Hamas ile El Fetih zaman zaman köprüleri atma noktasına gelmişti. Bugün varılan kararla Filistin'in yeni hükümetine Dr. Muhammed Shabir'in (60) başbakanlık yapması konusunda taraflar anlaştı. Shabir'in, başbakanlığı hakkında resmi bir açıklama yapılmış değil ancak Hamas kaynakları Shabir'in yeni kurulacak Filistin hükümetine başbakanlık yapacağını doğruluyor. Kaynaklara göre, Shabir de görevi kabul etti.

Hamas ve El Fetih Muhammet Shabir'in uluslararası alanda kabul göreceğinden umutlu. Bu sayede Filistin'e uygulanan ekonomik yaptırımların kaldırılması amaçlanıyor. Shabir'in adaylığı hakkında resmi açıklamanın bu hafta içinde yapılması bekleniyor.

1946 doğumlu Shabir herhangi bir siyasi parti üyesi olmamakla beraber Hamas'a yakınlığıyla biliniyor. Mısır'da eczacılık eğitimi gören Shabir, eğitimini ABD'deki West Virginia Üniversitesi'nde tamamladı. 1970'de Gazze'ye dönen Shabir, 1993 yılında Gazze Üniversitesi Rektörü olarak geçen Ağustos ayına kadar görev yaptı.