Küçük Yeliz'in Büyük Yeteneği

Küçük Yeliz'in Büyük Yeteneği

Manisa'nın Turgutlu İlçesinde Namık Kemal İlköğretim Okulu 6. Sınıf Öğrencisi Yeliz Kahveci, Küçük Yaşına Rağmen Keman Çalmada Gösterdiği Başarı ile İlçede Herkes Tarafından Tanınan Biri Haline Geldi.

Küçük Yeliz'in Büyük Yeteneği

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Namık Kemal İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Yeliz Kahveci, küçük yaşına rağmen keman çalmada gösterdiği başarı ile ilçede herkes tarafından tanınan biri haline geldi.

10 yaşından buyana yaklaşık 3 yıldır keman çalan küçük Yeliz Kahveci, Turgutlu Belediyesi Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koralarında çaldığı keman ile dinleyenleri adete büyülüyor. Çalarak söyleme özelliğine de sahip Yeliz Kahveci eğitiminin yanı sıra Nurdan Tezel ve koro şefi Halil İbrahim Yüksel'den ders almaya devam ediyor. Bestekar ve koro şefi Erdinç Çelikkol'un korosunda yer alma başarısını gösteren küçük kemancı, aynı zamanda keman öğretmeni Hasan Soysal ile de çalışma fırsatı bulduğu öğrenildi. Müzik ile ilgilenmeye 5 yaşında flüt çalarak başlayan ve daha sonra 10 yaşında kemana merak saran Yeliz, öğretmenleri ve çalıştırıcıları tarafından daha şimdiden Türkiye ve Dünya'nın kemancıları arasında gösteriliyor.

Kızlarına her konuda büyük destek sağlayan anne Serpil ile baba Halim Kahveci, "Yeliz'in öğretmenleri onun ileride dünya çapında bir kemancı olabileceğini söylüyorlar. Bizim kendisinden eğitimini ve müziği aynı anda yürütmesinden başka bir isteğimiz yok. Ailesi olarak her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız ve çok iyi yerlere geleceğine inanıyoruz" dediler. Yeliz Kahveci ise, "İyi keman çalan biri olmak istiyorum. Sadece kemanda ilerleme kaydetmek ve vaktimi tamamen keman ile geçirmek istediğim için konservatuara gitmek istemiyorum. Kemanda çok iyi bir ilerleme gösterip Türkiye ve Dünya'nın sayılı kemanileri arasında gösterilmek ve kendi tarzımı oluşturarak kimseye benzemek istemiyorum. Ben Türkiye'nin keman denince ilk akla gelen ismi olmak için çalışacağım ve en büyük hedefim de keman ve sanat müziğinde Türkiye'nin ilerlemesine katkı sağlamak." diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta Turgutlu Belediyesi Türk Sanat Müziği Konseri'nde Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan tarafından oldukça beğenilen Yeliz'e burada çiçek verilmiş, Başkan Orhan ayrıca Turgutlu Belediyesi olarak küçük müzisyene belediyenin en yüksek bursunu vereceğini açıklamıştı.

(İU-ÖA) 29.04.2008 16:58 TSİ

Kaynak: İHA