Küçük Onur'un Atık Pil Toplama Azmi Dört Yılda Rekor Getirdi

Küçük Onur'un Atık Pil Toplama Azmi Dört Yılda Rekor Getirdi

Atık Pillerin Yolaçtığı Kirliliğe Karşı Büyük Mücadele Veren 13 Yaşındaki Onur, Tüm Türkiye'ye Örnek Bir Çevrecilik Dersi Verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Geleneksel Kampanyasına Katılan Onur İhsa Karaşahan, Pil Satışı Yapan Esnafı Tek Tek Dolaşarak Son 4 Yılda 2 Bin 215 Kilogram Atık Pil Topladı.

Küçük Onur'un Atık Pil Toplama Azmi Dört Yılda Rekor Getirdi

Atık pillerin yolaçtığı kirliliğe karşı büyük mücadele veren 13 yaşındaki Onur, tüm Türkiye'ye örnek bir çevrecilik dersi verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geleneksel kampanyasına katılan Onur İhsa Karaşahan, pil satışı yapan esnafı tek tek dolaşarak son 4 yılda 2 bin 215 kilogram atık pil topladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği atık pil toplama kampanyasının en sadık yarışmacısı 13 yaşındaki Onur İhsa Karaşahan, topladığı atık pillerle tüm Türkiye'ye örnek çevrecilik dersi verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği'nin (TAP) işbirliğiyle düzenlenen 'Atık Pil Toplama Kampanyası' İzmirlilerin duyarlılığı sayesinde bir rekora imza atmış, geleneksel kampanyanın 12'ncisinde, 5 günde 13.5 ton atık pil toplanmıştı. Bu başarının mimarları arasında, Karşıyaka Özel Yamanlar Koleji 6. sınıf öğrencisi Onur İhsa Karaşahan da vardı.

Evlerde, iş yerlerinde çöpe giden atık pillerin çevreye verdiği zararı çok küçük yaşlarda öğrenen Onur, 6 yıl önce atık pilleri ilk önce kendi evinde, ardından da çevresinde toplamaya başladı. Ailesini ve çevresindekileri atık pillerin zararları konusunda bilgilendiren Onur, daha sonra Karşıyaka, Bostanlı ve Kemeraltı'ndaki esnafla temasa geçti ve onlara atık pilleri toplaması için kutular dağıttı. Her hafta annesi ile birlikte düzenli olarak biriken pilleri sırt çantasında toplayan Onur, bu pilleri her yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği 'Atık Pil Toplama Kampanyası'nda teslim etti. 2006 yılında 408, 2007 yılında 404 ve 2008 yılında 498 kilogram pil toplayarak yarışmanın birincisi seçilen Onur, 2009 yılında da topladığı 642 kilogram pili okuluna teslim ederek, yarışmaya katılan okulunu üçüncülüğe taşıdı. Küçük Onur, 263 kilogram şarjlı pili de kendi adına teslim ederek yarışmada ikinci oldu.

Onur, 13.5 ton atık pilin toplandığı yarışmada tek başına 905 kilogram atık pil toplayarek büyük bir başarıya imza attı. Onur'un kendi yaşıtlarına ve büyüklerine de bir mesajı vardı. Atık pillerin çevre için çok zararlı olduğunu söyleyen Onur, "Kimse çevreye pil atmasın, toplayıp Büyükşehir Belediyesi'ne teslim etsin" derken, Onur'un en büyük destekçisi annesi Ferhan Karaşahan ise Onur'un öyküsünü şöyle özetledi:

"Onur atık pillerin zararı konusunda ilk önce bizi bilgilendirdi. Sonra biz onunla birlikte çevrimizde bulunan elektrikçileri, fotoğrafçıları gezdik, atık pil kutuları koyduk. Karşıyaka Belediyesi'nden atık pil kutusu alıp koyuyoruz. Düzenli olarak 15 günde bir, 1 ayda koyduğumuz kutulara dolan pilleri topluyoruz. Bir kalem pilin 4 metrekare toprağı zehirlediğini, oradan yediğimiz gıdalara ve vücudumuza kanserojen madde olarak aldığımızı öğrendim. Anneler-babalar bilinçlenmeli, çocuklarını çevrelerini bilinçlendirip atık pilleri atık pil toplama kutularına atmalı." (CİHAN)