Küçük Aysima Hem Kalp, Hem de Akciğer Nakli Bekliyor

Küçük Aysima Hem Kalp, Hem de Akciğer Nakli Bekliyor

11.10.2018 10:10 | Son Güncelleme: 11.10.2018 10:10

Küçük Aysima hem kalp, hem de akciğer nakli bekliyor Ağır kalp ve akciğer yetmezliği olan küçük kız nakil bekliyor Aysima iki saatte bir uygulanan oksijen seanslarıyla hayata tutunuyorGAZİANTEP - Gaziantep'te yaşayan 3 yaşındaki küçük Aysima, yaşadığı ağır kalp ve akciğer yetmezliği nedeniyle...

Küçük Aysima hem kalp, hem de akciğer nakli bekliyor

Ağır kalp ve akciğer yetmezliği olan küçük kız nakil bekliyor

Aysima iki saatte bir uygulanan oksijen seanslarıyla hayata tutunuyor

GAZİANTEP - Gaziantep'te yaşayan 3 yaşındaki küçük Aysima, yaşadığı ağır kalp ve akciğer yetmezliği nedeniyle zor günler geçirirken, acil nakil yapılması gereken minik kızın her an ölüm tehlikesi var. Pulmoner Hipertansiyon teşhisi konulan küçük kız günlük hayatında yoğun nefes darlığı, halsizlik, çarpıntı gibi sorunlar yaşarken yaşıtları gibi koşup oynayamadığı için hem üzülüyor hem öfkeleniyor.

Gaziantep'in Şehitkamil ilçesi Merveşehir Mahallesi'nde oturan Yusuf-Hatice çifti 3 yaşındaki kızları Aysima'nın sağlık sorunları nedeniyle her zaman diken üstünde yaşıyorlar. Doğumundan bir yıl sonra ağır kalp ve akciğer yetmezliği teşhisi konulan küçük kızın her an ölüm tehlikesi bulunurken, aynı anda iki organ naklinin yapılamaması durumunda hayata gözlerini yumacak.

Hastalığı nedeniyle yaşıtları gibi koşup, oynayamayan hatta nefes almakta bile zorluk çeken küçük Aysima, iki saatte bir uygulanan oksijen cihazı seanslarıyla ancak rahatlarken, bu şekilde bir nebze de olsa hayata tutunmuş oluyor. Hastalığının acılarını azaltmak için onlarca ilaç kullanan Aysima'nın günlük kullandığı ilaçlar da boyunu aşmış durumda.

Sağlığına kavuşabilmesi için aynı anda hem kalp hem de akciğer nakli olması gereken Aysima'nın tedavisi doktorların söylediğine göre Türkiye'de mevcut değil. Bu yüzden çocuklarının gözlerinin önünde eriyip gittiğini belirten ve Aysima'yı yurt dışında tedavi ettirmek istediklerini söyleyen ailesi, maddi durumlarının iyi olmadığını vurgulayarak devlet büyüklerinden ve hayırseverlerden yardım bekliyor.

"Kızımın tedavisi için Cumhurbaşkanımızdan yardım bekliyoruz"

İnşaat işçiliği yapan ve kızının günden güne gözünün önünde eridiği için maddi, manevi zor günler geçirdiklerini söyleyen Baba Yusuf Ekinci, "Çocuğumun durumu iyi değil. Doktorların bize söylediği ağır kalp ve akciğer yetmezliği olduğu ve bir an önce nakil olması gerektiği. Yani biz anne ve baba olarak maddi ve manevi elimizden gelen her şeyi yaptık, yapmaya da devam ediyoruz ancak maddi gücüm daha fazlasına yetmiyor. Devlet büyüklerimizden, hayırsever vatandaşlardan bize yardım etmelerini bekliyorum. Tedavi imkanı yurt dışında olduğu için özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanlığımızdan yardım bekliyoruz. Çünkü kızım gün geçtikçe gözümün önünde eriyip bitiyor ve biz beklemekten başka bir şey yapamıyoruz" dedi.

"Kızımda pulmoner hipertansiyon ile ağır kalp ve akciğer yetmezliği var"

Küçük Aysima'nın rahatsızlığı hakkında da bilgi veren Baba Ekinci, "Kızımda akciğer tansiyonu var, Yani tıbbı adıyla pulmoner hipertansiyon hastası. Bu hastalık nedeniyle akciğer kirli kanı kabul etmediği için kalbe geri gönderiyor. Kalp de bu fazla kanı taşıyamadığı için zorlanıp büyüyor. Aysima'nın kalbi şuan normal bir insanın kalbinin dört katı büyüklüğünde. O nedenle kalp yetmezliği artarak gelişmeye devam ediyor. O yüzden doktorlar rahatlaması için kalbini deldi. Şuan tek çare yurt dışında kalp ve akciğer nakli olması lazım. Nakil yapılırken ikisinin beraber yapılması gerekiyor. Sadece kalp nakli yapılırsa akciğer onu da öldüreceği için ikisinin beraber yapılması lazım" ifadelerini kullandı.

"Kızımın gözümün önünde eriyip gitmesine artık dayanamıyorum"

Kızının hastalığı nedeniyle çok üzüldüğünü ve zor günler geçirdiğini belirten Anne Hatice Ekinci, "Kızımın gözümün önünde eriyip gitmesine artık dayanamıyorum. Yaşıtları gibi koşup oynamasını istiyorum. Zaten kendisi de diğer çocukları oynarken, koşarken görünce üzülüyor, sinirleniyor kendisi onlar gibi oynayamadığı için. Dışarı çok çıkaramıyoruz diğer çocukları görünce etkileniyor. Eve çocuklu kimseyi çağıramıyoruz kızımız üzülmesin diye. Yani artık beklemekten başka elimizden bir şey gelmiyor. O yüzden Cumhurbaşkanımızdan, devlet büyüklerimizden, hayırsever vatandaşlardan yardım bekliyoruz. Kızımın daha çok eriyip gitmesine dayanamıyorum. Her an herşeye hazırlıklı olmak çok zor acı" diye konuştu.

Küçük Aysima Hem Kalp, Hem de Akciğer Nakli Bekliyor
Küçük Aysima Hem Kalp, Hem de Akciğer Nakli Bekliyor
Küçük Aysima Hem Kalp, Hem de Akciğer Nakli Bekliyor
Küçük Aysima Hem Kalp, Hem de Akciğer Nakli Bekliyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

title