Kubadabad Saraylarının Uzay Çatıyla Korunması

Kubadabad Saraylarının Uzay Çatıyla Korunması

Kubadabad Saraylarının Uzay Çatıyla Korunması
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

10. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat Tarafından Yaptırılan, Dünyada Günümüze Dek Ayakta Kalabilmiş Tek Selçuklu Sarayı Olan Beyşehir'e Bağlı Gölyaka Beldesi Sınırları İçerisindeki Kubadabad Sarayı'nın Üzerinin Uzay Çatı Sistemleriyle Kapatılarak Korunabilmesi İçin Hazırlanan Projenin Tamamlandığı Bildirildi.

10. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan, dünyada günümüze dek ayakta kalabilmiş tek Selçuklu Sarayı olan Beyşehir'e bağlı Gölyaka Beldesi sınırları içerisindeki Kubadabad Sarayı'nın üzerinin uzay çatı sistemleriyle kapatılarak korunabilmesi için hazırlanan projenin tamamlandığı bildirildi.

Gölyaka Beldesi Belediye Başkanı Rıza Namlı, geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un küçük ve büyük sarayın korunması amacıyla uzay çatı sözü verdiğini hatırlatarak, "2006 yılında uzay çatının projesi ve elektrik sistemlerinin tadilatı için toplam 40 bin YTL'lik ödenek ayrıldı. Şu anda projemiz hazır ve ödenek bekliyor. Proje bedeli yaklaşık 2 milyon YTL civarında. Bu ödeneğin tahsis edilmesi halinde Beyşehir Gölü kıyısındaki Kubadadad saraylarımız artık uzay çatı sistemiyle doğal etkilerden korunmuş olacak" dedi.

Sarayların korunması için gerekli ödeneğin bir an önce çıkarılmasını beklediklerini dile getiren Namlı, Anadolu'nun mührü, Türkistan kültürünün ilk damgalarından olan Kubadabad saraylarını artık ayağa kaldırmanın zamanının geldiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde basına da konu olan Van Gölü'ndeki bir ada üzerinde bulunan kilisenin tadilat ve onarımının yapıldığını hatırlatan Namlı, değişik uygarlık ve kültürlere ait tarihi eserlerin de korunması gerektiğini vurgulayarak, "Ancak, Türklüğün eski miraslarından olan kendi topraklarımızdaki tarihi eserlerimize de en az onlar kadar sahip çıkmalıyız. Türk-İslam kültürünün mührü olan ve şu anda dünyada ayakta kalabilen tek saray kalıntısı olan Kubadabad saraylarının korumadan yoksun bugünkü içler acısı durumunu görmek bizleri gerçekten üzüyor. Bu manzara yüreklerimizi sızlatıyor" diye konuştu.

(ARÖ-İP-NÇ-NÇ-Y)

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası sizce #AsgariÜcret ne kadar olmalı?#AsgariÜcretTespitKomisyonu

— Haberler (@Haberler) November 30, 2021 " class="hbptLink" rel="nofollow">Asgari ücret sizce ne kadar olmalı?

Kubadabad Saraylarının Uzay Çatıyla Korunması

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title