Ktü Farabi Hastanesi'ne Kkka Şüphesiyle 5 Kişi Getirildi

Ktü Farabi Hastanesi'ne Kkka Şüphesiyle 5 Kişi Getirildi

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (Kkka) Şüphesiyle Karadeniz Teknik Üniversitesi (Ktü) Farabi Hastanesi'ne Çevre İllerden 5 Kişi Sevk Edildi.

Ktü Farabi Hastanesi'ne Kkka Şüphesiyle 5 Kişi Getirildi

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) şüphesiyle Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi'ne çevre illerden 5 kişi sevk edildi.

Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan KTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, 4'ü Gümüşhane, 1'i de Erzincan olmak üzere toplam 5 hastanın KKKA hastalığı şüphesi ile hastanelerine sevkedildiğini söyledi. Bu hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığını kaydeden Prof. Dr. Köksal, "Tam olarak KKKA hastalığı taşıyıp taşımadıklarını bilmiyoruz. Bu nedenle Refik Saydam Hıfzıssıhha

Merkezi'ne kan örneklerini gönderdik. Oradan gelecek sonuca göre kesin bir kanıya varabiliriz" dedi.

Yaz başından bu yana KKKA hastalığı ile ilgili toplam 12 vakaya baktıklarını ifade eden Köksal, "Bu vakalardan sadece 1 hasta hayatını kaybetti. O hastamız da Gümüşhane'den bize çok geç sevkedildiği için kendisini 24 saat içinde kaybettik. Bunun dışında ciddi bir sorunla karşılaşmadık" diye konuştu.

Ş.Ş. (17), K.N. (60), H.M. ve R.E. ile kimliği açıklanmayan şahsın hastanenin Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Servisi'nde tedavi altına alındığı ifade edildi.

(BK-ÖS-OK-Y)