Kto Başkanı Kilci'nin Açıklamaları

Kayseri Ticaret Odası (Kto) Başkanı Hasan Ali Kilci, "Piyasaların Durumunun İyi Olduğunu Söyleyenlere İnanmıyoruz" Dedi.

Kto Başkanı Kilci'nin Açıklamaları

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Hasan Ali Kilci, "Piyasaların durumunun iyi olduğunu söyleyenlere inanmıyoruz" dedi.

KTO Başkanı Hasan Ali Kilci, oda binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Dar gelirli, sabit kesimli büyük bir bölüm borçlu, bunların içine küçük esnaflarımızı da dahil edebiliriz" diye konuşan Kilci, "Otomobil ve ev kredilerinden dolayı uzun vadede insanlara yeni borçlar çıkaracaklar, insanlar geleceğini hep borç ve ipotek altında geçirecekler. Dilerim ki seçim ekonomisi uygulanmaz. Hükümet bu konuda çok kararlı ama seçim ekonomisi uygulanacak olursa belki piyasalar rahatlayabilir, birileri çok daha rahat hareket edebilir ama bunun faturasını ileride ülke olarak hepimiz çekeriz" şeklinde konuştu.

Dolar ve Euro'nun normal değerlerinde olmadığını söyleyen Kilci, "Bir anket yapılsa, Dolar ve Euro'nun 1.5 katı daha fazla olması gerektiği ortaya çıkar. Dünyanın ekonomi içerisindeki reel duruşu budur. Dolar'ın 2 YTL civarında, Euro'nun ise 3 YTL'ye yakın olması gerekir. Türkiye'de sıcak para varmış, bizim kendi paramızmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Aslında bu doğru değil, bu paralar yabancıların paraları. Dünyanın en yüksek faizini Türkiye ödediği için yabancılar paralarını ülkemize getiriyorlar. Hükümet faizleri düşürmeye çalışıyor. Eğer böyle bir şey yaparlarsa, Mayıs ve Haziran ayında yaşadığımız türbülans olayının çok daha felaketini yaşayabiliriz. Ama sanmıyorum, bu konuda Merkez Bankası Başkanı dik duruyor, işin bilincindedir" dedi.

"Halk Bankası'nın özelleştirilmesini nasıl buluyorsunuz?" sorusu üzerine Kilci, şunları kaydetti:

"Halk Bankası satılmamalı. Bankanın gerçek sahipleri esnaf, tüccar ve sanayicilerdir. Türkiye'de bankacılık sisteminin yeniden derlenip toparlanması gerekiyor. Çünkü Türkiye'de bankacılar görevlerini yapmıyor, başka alanlarda görev yapıyor. Bu kadar serbest hareket etmelerinin karşısında da bir yetkili çıkıp da siz asli göreviniz olan bankacılık işlerinizi yapın demiyor. Baskıya dayanamayarak Halk Bankası'nın yabancılara satışını durdurdular. Şimdi yüzde 25'i halka arz edildi. Bankalarımız bu şekilde satılarak yabancılara peşkeş çekilirse gelecekte bankacılık sistemi tamamıyla yabancıların eline geçecek ve o zaman çok daha kötü durumlara düşeçeğiz. Biz KTO olarak milli bankalarımızın satılmamasından yanayız. Eğer Halk Bankası ve Ziraat Bankası satılacak olursa Türkiye'deki bankaların yüzde 25'i yabancılara geçmiş olacak ki ellerine sağlık o zaman".

(SE-SN-SN-E)

Kaynak: İHA