"Krv'de Azınlık Hükümeti de Olsak Büyük İşler Başardık"

"Krv'de Azınlık Hükümeti de Olsak Büyük İşler Başardık"

'Krv'de Azınlık Hükümeti de Olsak Büyük İşler Başardık'
CHA - Haberler | Dünya

Yeşiller Partisi Kuzey Ren Vestfalya eyalet milletvekili Arif Ünal, eyalette azınlık koalisyon hükümeti oldukları halde, başta eğitim alanından olmak üzere önemli icraatlara imza attıklarını vurguladı

Yeşiller Partisi Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyalet milletvekili Arif Ünal, eyalette azınlık koalisyon hükümeti oldukları halde, başta eğitim alanından olmak üzere önemli icraatlara imza attıklarını vurguladı.

Köln milletvekili ve aynı zamanda Yeşiller Partisi KRV sağlık, göçmenler ve dinler arası diyalog politikaları sorumlusu olan Ünal, Köln'de Türk kökenlilerin yoğun yaşadığı Kalk semtinde açtığı seçim bürosunu tanıtmak amacıyla Türk basın mensuplarıyla kahvaltılı bir toplantıda buluştu. Burada konuşan Ünal, "Türk basını seçimler öncesinde, seçimlerle ilgili hakikaten çok güzel yayınlar yaptı. Halka ulaştırılması konusunda çok önemli bir rol oynadı. Hem bir teşekkür etmek istedim. Hem de bu yeni halkla ilişkiler bürosunu tanıtmak istedim. " dedi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller Partisi'nin oluşturduğu azınlık koalisyon hükümetinin tam olarak çalışmaya başlamasının üzerinden 4-5 ay geçtiğini kaydeden Ünal, bu dönemde yapılanları ve önümüzdeki dönem için planlarını anlattı. Ünal, "Birincisi tabi bir azınlık hükümeti var burada. Azınlık hükümeti Almanya'da pek alışılmış bir politik model değil. Genellikle azınlık hükümetlerine, yeni seçimlere kadar bu işi götürebilecek geçici bir hükümet olarak görülüyor. Oysa eyaletimizde azınlık hükümeti gerçekten beş yıllığına planlandı. " ifadelerini kullandı.

Azınlık koalisyon hükümeti olarak başarılı oldukları konulara dikkat çeken Ünal, "Üniversite harçlarını kaldırdık. Araştırmalara göre KRV'de, üniversiteye kayıt yaptıranların yüzde 20'si mali sorunlardan dolayı eğitime başlamıyordu. Harcı kaldırmak için üniversitelere verilmek üzere 249 milyon Euro'luk kaynak ayırdık. Diğer yandan bu yılın bütçesi Mayıs ayındaki görüşmelerde de kabul edilirse, orada anaokullarının son yılının ücretsiz olması için kaynak koyduk. Yani okuldan bir yıl öncesi ana okulu ücretsiz olacak. Özellikle göçmen çocukları için bu çok önemli. " dedi.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title