Kronik Bronşit Haberleri

Kronik Bronşit haber, Kronik Bronşit son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kronik Bronşit - 06.01.2020
Her yıl 12 milyon kişi obezite hastalığına yakalanıyor
Açıklamada görüşlerine yer verilen Dr. Öğr. Üyesi Uğur Ekici, obezitenin, vücut sistemlerini ve psikososyal durum üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden dolayı pek çok sağlık problemine neden olduğunu belirtti. Ekici, obezitenin çeşitli hastalıklarla ilişkisinin bilindiğini, hastalık ve ölümü artırıcı etkisinin de ortaya konulduğunu aktararak, şunları kaydetti: "Obezite, Avrupa'da her yıl 1 milyondan fazla ölümün ve hasta olarak geçirilen 12 milyon yaşamın sorumlusudur. İnsülin direnci, şeker hastalığı, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, metabolik sendrom, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri, osteoartrit, felç, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, astım, solunum zorluğu, gebelik komplikasyonları, menstruasyon düzensizlikleri ve aşırı kıllanma, obezitenin neden olduğu sağlık sorunlarıdır." "Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı" Dr. Öğr. Üyesi Uğur Ekici, obezite oluşmadan korunmanın büyük önem taşıdığını, obeziteden korunmanın, çocukluk çağında başlaması gerektiğini, çocuk ve adolesan döneminde oluşan obezitenin, yetişkinlik dönemi obezitesi için zemin hazırladığını belirtti. Aile, okul ve çevrenin yeterli ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite konularında bilgilendirilmesi gerektiğine işaret eden Ekici, şu değerlendirmelerde bulundu: "Obezite tedavisi; bireyin kararlılığı ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir. Obezitenin etiyolojisinde pek çok faktörün etkili olması; bu hastalığın önlenmesi ve tedavisini son derece güç ve karmaşık hale getirmektedir. Obezite tedavisinde amaç, gerçekçi bir vücut ağırlığı kaybı hedeflenerek obeziteye ilişkin morbidite ve mortalite risklerini azaltmak, bireye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam kalitesini yükseltmektir. Obezite tedavisinde kullanılan yöntemler 5 grup altında toplanmaktadır. Bu yöntemler; diyet tedavisi, egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, farmakolojik tedavi ve cerrahi tedavidir." "Metabolik cerrahi ile yemeğin miktarı azaltılabilir" Medicana Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ekici, 18-65 yaş arasında yapısı uygun olan, vücut kitle endeksi 35'in üzerinde ve şeker hastalığı, tansiyon, kronik obstrüktif akciğer hastalığı denilen kronik bronşit gibi nefes darlığı ile seyreden hastalıklar, uyku apne sendromu, osteoartrit denilen dizlerde ağrılara ve dejenerasyonlara bağlı oluşan hastalık ve bununla birlikte obeziteye bağlı oluşan sık karşılaşılamayan birçok rahatsızlığa sahip hastalara obezite ameliyatı önerildiğini bildirdi.
Kronik Bronşit - 04.01.2020
Türkiye'de tütünle mücadelenin "dünü ve bugünü"
Paketlerde sigara içen kişilere ilişkin caydırıcı fotoğraflarla birlikte 14 ayrı yeni resimli uyarı mesajı da yer almaya başladı. Resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle: "- Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır. Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur. Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır. Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.
Kronik Bronşit - 31.12.2019
Evlat sevgisi sınır tanımadı
Erzurum'un Pasinler ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki Mennan ve 45 yaşındaki Meryem Deveci çifti, 25 yıllık çocuk hasretini dindirmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne yaptıkları başvurunun ardından bir erkek bebeği 3,5 yıl önce evlat edindi. Doğuştan sol ayağı çarpık olan bebeğin tedavisini yaptıran Deveci çifti, iki yıl süren zorlu süreç sonrası bebeğin adım atmasını sağladı. Evlat sevgisini tekrar yaşamak isteyen çift, Afganistan'da ailesi öldürülen ve yakınlarınca Türkiye'ye getirilen 6 aylık kız bebeği de 1 yıl önce evlat edindi. Kız bebeğin, yakınları tarafından Türkiye'ye getirilirken kronik bronşite yakalandığını öğrenen aile, aylar süren tedavi sonucunda onun da sağlığına kavuşmasını sağladı.
Kronik Bronşit - 10.12.2019
Evde çamaşır kurutmak, akciğer hastalığı nedeni
'KOKULU DETERJAN KULLANILMAMALIDIR' Özellikle astım ve kronik bronşit hastalarının, kokulu deterjanları kullanmamaları yönünde uyarıda bulunan Dr.
Kronik Bronşit - 10.12.2019
Evde çamaşır kurutmak, akciğer hastalığı nedeni
'KOKULU DETERJAN KULLANILMAMALIDIR' Özellikle astım ve kronik bronşit hastalarının, kokulu deterjanları kullanmamaları yönünde uyarıda bulunan Dr.
Kronik Bronşit - 04.12.2019
Sigarada düz ve standart paket uygulaması yarın başlıyor
Resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle: "Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır." "Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur." - "Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır." "Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.
Kronik Bronşit - 21.09.2019
"Kronik bronşit sigara kullananlarda daha sık görülüyor"
Medicana Kadıköy Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Bülent Arman, "Tecrübelerimize göre 5 yıldan fazla, günde 5 sigaradan fazla içen ve 30 yaşın üzerinde olan kişilerde derecesine bağlı olarak belirti veren 4 evreli kronik bronşit gelişecektir.
Kronik Bronşit - 25.08.2019
(görüntülü) nüfusunun 10 katı misafir ağırlıyor
KAHRAMANMARAŞ'ın, kaplıca suyuyla ünlü Ilıca Mahallesi, sezonun en yoğun günlerini yaşıyor.
Kronik Bronşit - 25.08.2019
Dha yurt bülteni-3
1)EVE UZUN NAMLULU TÜFEKLERLE ATEŞ AÇILDIŞANLIURFA'nın Siverek ilçesinde bir eve, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce uzun namlulu tüfeklerle ateş açıldı.
Kronik Bronşit - 22.06.2019
11. Lokman Hekim Tıp Tarihi ve Tıp Kongresi
Kent merkezindeki Terme kaplıcasının ise kentin ve bölgenin en önemli jeotermal kaynağından biri olduğunu vurgulayan Karataş, şunları kaydetti: "Jeotermal kaynaktan elde edilen sıcak su termal turizm, seracılık ve şehir ısıtması alanlarında kullanılıyor. Kırşehir'deki jeotermal kaynak suları, eklem ve eklem dışı romatizmalı hastalıkların kronik dönemlerinde, damar sertliğinde, felçlerin rehabilitasyonunda, negatif sinir bozukluğuna bağlı yetersizlikler, sürmenaj ve yorgunlukta, diyabet, gut ve şişmanlık ile gelen hastalıklara faydaları bulunuyor. Ayrıca karaciğer, safra kesesi, mide, bağırsak, böbrek hastalıkları, hipertansiyon, kronik bronşit ve üst solunum yolu iltihapları gibi hastalıkların tedavilerinde de olumlu sonuçlar alınıyor.
Kronik Bronşit - 31.05.2019
"Sigara içen 5 kişiden birinde akciğer kanseri gelişiyor"
Sigara dumanında bulunan 5 binden fazla kimyasal maddenin en az 70'inin kanser yapıcı olarak tanımlandığına dikkati çeken Bayram, şu bilgileri verdi: "Sigara dumanında bulunan kanser yapıcı bileşikler, insan vücudunda hücre DNA'sı ile reaksiyona girip genlerde değişikliğe yol açarak, kanser gelişimine neden olmaktadır. Bu yüzden sigara içen her 5 kişiden birinde akciğer kanseri gelişmektedir. Günde 10 veya daha az sigara içen bireylerde dahi akciğer kanser riski 20 kat, günde 4'ten az sigara içenlerde ise hiç içmeyenlere göre 5 kat artmaktadır. Ayrıca günümüzde, kendisi tütün ürünü kullanmadığı halde tütün dumanına pasif olarak maruz kalan erişkinlerde de akciğer kanseri riskinin arttığı görülmektedir." Bayram, kanser yapıcı bileşiklerin, bilinenin aksine puroda ve nargilede sigaradan daha fazla oranda yer aldığını belirterek, aktif ve/veya pasif tütün mamullerinin kronik bronşit, KOAH ve astım gelişimine yol açtığını, astımlı hastalarda atak sıklığını artırdığını anlattı.
Kronik Bronşit - 23.03.2019
Zatürre Yaşlılarda Ölümcül Olabilir
Yaşlılık döneminde yaşanan zatürre vakalarının, bağışıklığın da düşük olması nedeniyle ilerleyerek hayatı tehdit edecek boyuta gelebildiğini belirten Demirel şöyle devam etti: "Dinç bir yaşlıda yaşanan tek bir enfeksiyon hastayı bir anda kırılgan-düşkün yaşlı sürecine sokabilir. Kısacası sağlıklı bir kişide basit bir orta kulak enfeksiyonu yapan bu bakteri; küçük çocuklarda, 65 yaşın üstendeki yaşlılarda ve kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır ve ölümcül enfeksiyonlara neden olabilir. Örneğin halk arasında Kronik bronşit olarak bilinen KOAH hastalarında zatürre riski sağlıklı kişilere göre 10 kat artmaktadır.
Kronik Bronşit - 07.03.2019
Türkiye, Erkeklerde Tütün Kaynaklı Hastalıklardan Ölümlerde Dünya 2'ncisi
  Akciğer hastalıkları başta olmak üzere KOAH hastalığının en sık nedeni arasında sigaranın  olduğunu söyleyen Dr. ammadova, "Solunum sistemi hastalıklarından olan akciğer kanseri, gırtlak (larenks) kanseri, ağız, dil, diş eti kanseri, mide ve meshane kanseri gibi birçok kansere ve kalp damar sistemi hastalıklarına yol açar. Çocukların pasif olarak dahi sigara içiciliğine maruz kalması ciddi oranda hastalıklar oluşturmaktadır. Çocukların solunum sistemi daha hassas olduğu için hastalıklar daha hızlı ortaya çıkmaktadır. Astım, kronik bronşit gibi hastalıkları tetiklemekte ve erken yaşta ortaya çıkmasına neden olmaktadır" dedi.
Kronik Bronşit - 21.11.2018
Koah'lı Doktor Hastalarıyla Kol Kola Mücadele Veriyor
-KOAH nedir? KOAH sigara, evlerde ısınma ve yemek pişirme amacıyla kullanılan çeşitli bitkisel, hayvansal kaynaklı yakıtlar (özellikle de kırsal kesimde kullanılan tezek) gibi zararlı maddelerin uzun süreli solunmasına bağlı olarak akciğer ve hava yollarında oluşan iltihabi kronik bir hastalıktır. KOAH'ta, kronik bronşit ve akciğerdeki hava keseciklerinin harabiyeti sonucu hava akımında kısıtlanma görülür.
Kronik Bronşit - 20.11.2018
Koah'ta Erken Tanı, Hastalığa Bağlı Ölüm Oranlarını Azaltır"
KOAH'ın nefes yollarında mikrobik olmayan iltihaplanmaya bağlı oluşan, kronik bronşit ve hava keseciklerinin harabiyetine neden olan ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğuna değinen Bayram, şu bilgileri paylaştı: "KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmeyen bir hastalıktır.
Kronik Bronşit - 31.10.2018
Tütün Ürünlerinin İthalatı İçin 522,7 Milyon Dolar Harcandı
Bu durumun ekonomik ve psikolojik açıdan hastaya, ailesine ve topluma masraf getirdiği aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Uzun süredir sigara kullanan kişilerin yarısının bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği ve sigaranın bu kişilerin hayatlarından 20-25 yıl aldığı hesaplanmıştır. Bu ölümlerin büyük çoğunluğu kişilerin halen üretken oldukları, topluma ve ailelerine katkı sağlamaya devam ettikleri orta yaşlarda gerçekleşmektedir. Sigara içen kişiler kirli havadan, dumandan, sisten, nezle ve grip gibi enfeksiyonlardan da kolayca etkilenirler. Bu durum işlerinden günlerce geri kalmalarına neden olmaktadır. Kronik bronşitin ilerlemiş şekillerinde gelişen göğüs enfeksiyonları ise çok ağır hastalığa ve çoğu kez ölümlere yol açmaktadır.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Kronik Bronşit Haberleri | Kronik Bronşit Haber - Haberler - Sayfa 2 - Kronik Bronşit haberleri, son dakika kronik bronşit haber ve gelişmeleri burada. Enfeksiyon profesöründen koronavirüse karşı maske önerisi: Cerrahi maskeler yeterli olur.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 25.10.2021 05:12:59. #1.15#

title