"Krize Karşı Liderlik" Konferansı

"Krize Karşı Liderlik" Konferansı

01.06.2012 17:03 | Son Güncelleme: 01.06.2012 17:03

Coca Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, Avrupa'da ekonomik krizdeki ülkelerin hükümetlerinin iş, ticaret ve yatırım çekmek için plan oluşturması gerektiğini belirtti.

Coca Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, Avrupa'da ekonomik krizdeki ülkelerin hükümetlerinin iş, ticaret ve yatırım çekmek için plan oluşturması gerektiğini belirtti.

The Business Advisory Council for Southeast Europe tarafından Selanik'te düzenlenen "Krize Karşı Liderlik, Büyüme için Kamu-Özel Sektör İşbirliği" adlı konferansta, Türk şirketleri ve yöneticilerinin deneyiminden faydalanıldı.

"Büyüme nasıl sağlanabilir-" sorusu üzerine yoğunlaşılması gerektiğini belirten Kent, mevcut belirsizliği ve sisi ortadan kaldırmak gerektiğini vurguladı, istikrarın ve gelecekte ne olacağını bilmenin önemine işaret etti.

Dünyanın Avrupa'dan bir plan beklediğini ifade eden Kent, sadece ulusal bazda değil, her şehir ve her bölgenin ayrı birer planı olması ve bunların arasında bir rekabet olması gerekliliğine işaret etti.

Kent, "Yunanistan, İtalya, İspanya, İrlanda, uygulanacak bir plan oluşturmalı" dedi.

Yatırımcı çekmek için planlar yapılmasının önemine değinen Kent,

"Yunanistan turizmi geliştirmek, sermayeyi geri getirmek için neler yapacağına dair bir plan yapmalı" diye konuştu.

"Gelecek 50 yılda Afrika inanılmaz fırsatlar barındırıyor" diyen Kent, bugün yapılacak küçük yatırımların ileride büyük getirileri olacağını vurguladı.

Yunanistan'a, Afrika'nın yanı sıra ABD, Türkiye gibi ülkelerde ticaretini geliştirmesi tavsiyesinde bulunan Kent, daha çok ticaret, daha çok yatırım ve daha çok istihdam için her hükümetin 100-300 günlük planlar yapması, her işletmenin de ihtiyaçlar hakkında konuşması ve rol üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

-Dünya Bankası Türkiye Direktörü Raiser-

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser da, Avrupa'nın başarılı bir entegrasyon yaşadığını ancak bunun sürdürülebilirliğinin de sağlaması gerektiğini belirtti.

1990'ların ortasından itibaren Avrupalı şirketlerin daha çok ABD'de iş yeri açtığına işaret eden Raiser, Avrupa'da kamunun payının çok büyük olduğunu ve sosyal koruma hizmetleri harcamalarının da yüksek olduğunu kaydetti.

- SELANİK

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: "Krize Karşı Liderlik" Konferansı - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 23:11:57. #1.14#
title