Kremerata Baltica Orkestrası, Gábor Boldoczki ile İş Sanat'ta

Kremerata Baltica Orkestrası, Gábor Boldoczki ile İş Sanat'ta

Kremerata Baltica Orkestrası, Gábor Boldoczki ile İş Sanat'ta
Bültenler - Haberler | Kültür Sanat

İş Sanat ödüllü trompetçi Gábor Boldoczki ve Kremerata Baltica Orkestra'sını ağırlıyor

Avusturya'nın efsanevi Lockenhaus Oda Müziği Festivali'nde kemancı Gidon Kremer tarafından 1997 yılında müzik dünyasına tanıtılan Kremerata Baltica, trompet sanatçısı Gábor Boldoczki solistliğinde İş Sanat sahnesinde klasik müzik tutkunlarıyla buluşuyor.

Torelli, Rossini, Verdi, Donizetti gibi önemli bestecilerin İtalyan Konçertoları'nın yanı sıra İngiliz kornosu olarak bestelenmiş bir eseri piccolo trompet ile yorumlayacak olan Gábor Boldoczki, Kremerata Baltica'nın coşku ve enerji dolu performansı ve trompetin tüm kapasitesini dinleyiciye sunacakları bir repertuarla 27 Kasım Çarşamba gecesi İş Sanat'ta sahne alacak.

Eleştirmenlerce trompet rönesansının en parlak figürü olarak nitelendirilen ve 2010 yılında besteci ve piyanist Fazıl Say'ın ilk Trompet Konçertosunun dünya prömiyerini Almanya'da gerçekleştiren Boldoczki'yi Türk seyircileri de yakından tanıyor. Henüz 14 yaşında iken Macaristan Ulusal Trompet Yarışması'nı kazanan trompet virtüözünün, 2003 Echo Klassik başta olmak üzere pek çok ödülü bulunuyor.

Antonio Vivaldi konçertolarından oluşan Tromba Veneziana isimli yeni CD kaydını 15 Kasım'da dinleyicilere sunan Gábor Boldoczki barok müziği trompetle icra etmenin kendisi için hoş bir meydan okuma olduğunu belirtiyor.

Litvanya, Letonya ve Estonyalı 23 genç sanatçının bir araya gelmesiyle oluşan ve Gidon Kremer'in uzun vadeli vizyonu doğrultusunda bir eğitim projesi olarak ele aldığı Kremerata Baltica, müzik dünyasına adım attıktan birkaç yıl sonra kendini kanıtlayarak, dünyanın en iyi oda orkestraları arasında yerini aldı. Orkestra bu başarılarını 2002 yılında aldığı Grammy ve ECHO ödülü ile taçlandırdı.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title