Kraliçe Onuruna Saray Önünde Görkemli Konser Verildi - Haberler
Haberi Paylaş

Kraliçe Onuruna Saray Önünde Görkemli Konser Verildi

CHA - Haberler | Dünya
Kraliçe Onuruna Saray Önünde Görkemli Konser Verildi

İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth'in tahttaki 60.yılı kutlamaları (Pırlanta Yıldönümü) çerçevesinde Buckingham Sarayı önünde dün gece görkemli bir konser verildi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in tahttaki 60. yılı kutlamaları (Pırlanta Yıldönümü) çerçevesinde Buckingham Sarayı önünde dün gece görkemli bir konser verildi. Sarayın önünde kurulan tribünleri, Mall Caddesi'ni ve çevredeki parkları dolduran on binlerce kişi Kraliçe onuruna verilen konseri izledi.

Konserde İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, oğlu Galler Prensi Charles ile eşi Cornwall Düşesi Camilla, torunu Cambridge Dükü William ile eşi Cambridge Düşesi Kate ve torunu Prens Harry başta olmak üzere kraliyet ailesi mensuplarının tamamı hazır bulundu. Kraliçe'nin eşi Edinburgh Dükü Philip ise idrar yolu enfeksiyonu sebebiyle hastaneye kaldırılmasından dolayı konser locasında yerini alamadı. Başbakan David Cameron ve eşi de locada bulunan özel davetliler arasında yer aldı.

Kraliçe Victoria anıtının etrafına kurulan dev sahnede, aralarında Kylie Minogue, Elton John, Stevie Wonder, Paul McCartney, Tom Jones'un da bulunduğu çok sayıda şarkıcı konser verdi. Dev bir arenaya dönüştürülen Buckingham Sarayı'nın çevresindeki parklara insanlar sabahın erken saatlerinde gelip piknik yaparak konser saatini beklemeye başladı. Konseri sahnenin etrafına kurulan tribündeki 10 bin kişinin yanı sıra, sarayın önünden Trafalgar meydanına uzanan ünlü Mall Caddesi ve çevredeki parklara kurulan dev ekranlardan da yüz binlerce kişi izledi.

"Pırlanta Yıldönümü" kutlamaları çerçevesinde geçtiğimiz Pazar günü de Kraliçe, Thames Nehri boyunca yapılan geçit törenine katılarak halkı selamlamıştı.

1952 yılında 26 yaşındayken tahta çıkan Kraliçe 2. Elizabeth, 63 yıl tahtta kalan Kraliçe Victoria'dan sonra İngiliz monarşisinin en uzun süreli monarkı unvanını sahip bulunuyor. Bu süre zarfında Sir Winston Churchill'den başlayarak David Cameron'a kadar toplam 12 İngiliz başbakanıyla çalışan Elizabeth, 116 ülkeyi ziyaret ederken 102 devlet başkanına Kraliyet sarayında ev sahipliği yaptı.

Tahta çıkışının 60. yılı sebebiyle kutlanan 'Pırlanta Yıldönümü'nden önce de Kraliçe 2. Elizabeth için tahttaki 50. yılı sebebiyle 'Altın Yıldönümü'; 25. Yılında ise 'Gümüş Yıldönümü' kutlamaları gerçekleştirilmişti. Pırlanta Yıldönümü kutlamaları bugün yapılacak resmi geçit töreni ile sona erecek.

Kraliçe Onuruna Saray Önünde Görkemli Konser Verildi

Kraliçe Onuruna Saray Önünde Görkemli Konser Verildi

Kraliçe Onuruna Saray Önünde Görkemli Konser Verildi

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500