Kraliçe, Gül Onuruna Resepsiyon Verdi

Kraliçe, Gül Onuruna Resepsiyon Verdi

İngiltere Kraliçesi Iı. Elizabeth, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Eşi Onuruna "Hms Illustrious" Uçak Gemisinde Resepsiyon Verdi.

Kraliçe, Gül Onuruna Resepsiyon Verdi

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi onuruna "HMS Illustrious" uçak gemisinde resepsiyon verdi.

Davetlilerin 17.30'da gelmeye başladığı Karaköy Limanı'nda demirli gemiye, Kraliçe II. Elizabeth'den önce İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ve eşi, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi ile Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve eşi geldi.

Gemiye saat 18.30'da gelen ve İngiltere Milli Marşı eşliğinde askeri törenle karşılanan Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, daha sonra Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ü karşıladı. Karşılamanın ardından, askeri bando tarafından Türk Milli Marşı çalındı.

Kraliçe II. Elizabeth ve eşi, davetlilerle bir süre sohbet etti. Davette bir konuşma yapan İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nicholas Baird, davetin düzenlendiği İstanbul Boğazı'nın, Türkiye'nin uygarlıkların yakınlaşmasındaki rolünü hatırlattığını dile getirdi.

İki ülke halkının benzer değerleri paylaştığını ve Türkiye'nin, Doğu ile Batı arasında bir köprü oluşturduğunu ifade eden Baird, "Türkiye'nin AB'ye üyeliği, AB'ye son derece önemli yeni bir boyut katacaktır" dedi.

Baird, İngiltere'nin, Türkiye'nin AB üyeliği sürecini desteklediğine işaret ederek, Türkiye ile İngiltere arasındaki dostluğa kadeh kaldırarak konuşmasını bitirdi.

Baird'in konuşmasının ardından askeri bando, davetliler arasından geçiş yaparak türlü marşlar çaldı. Resepsiyonun sonunda yeniden Türk ve İngiliz milli marşları çalındı.

Kraliçe II. Elizabeth, resepsiyona açık mavi renkte ve üzeri taşlarla süslenmiş bir elbiseyle tacı olmadan katılırken, Cumhurbaşkanı Gül'ün de siyah takım elbise ve siyah kravat tercih ettiği görüldü.

Resepsiyona, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, İstanbul Valisi Muammer Güler, Rahmi Koç, Ömer Sabancı, Paul Doany, Bülent Eczacıbaşı, Adnan Polat ve Ertuğrul Özkök'ün de aralarında bulunduğu davetliler katıldı.