Kraliçe Elızabeth'in Programı Sır Gibi Saklanıyor

Kraliçe Elızabeth'in Programı Sır Gibi Saklanıyor

Kraliçe Elizabeth'in Türkiye'ye Yapacağı Ziyaretle İlgili Olarak İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu'nda Brifing Verildi. Elizabeth'in Programı Güvenlik Nedeniyle Açıklanmadı.

Kraliçe Elızabeth'in Programı Sır Gibi Saklanıyor

Kraliçe Elizabeth'in Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili olarak İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu'nda brifing verildi. Elizabeth'in programı güvenlik nedeniyle açıklanmadı.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in ziyareti için İstanbul'da görev yapan medya kuruluşlarının temsilcileri ile bir toplantı yapıldı. Basın mensuplarının görüntü almasına izin verilmeyen brifingde konuşan İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay, kraliçenin neden Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve programının ne olduğunu açıkladı. Hay, Daha önce 1971'de Türkiye'ye gelen kraliçe Elizabeth'in gelişi ile ilgili olarak 3 önemli neden gösterdi. Kraliçe Elizabeth'in Türkiye'yi AB yolunda desteklediklerinin mesajını vermek için geldiğini söyleyen Hay, iki ülke arasında ilişkilerin ne kadar derin olduğunu ve Türkiye'nin dünyada stratejik açıdan ne kadar önemli olduğunu göstermek için Türkiye'ye geleceğini belirtti. Bu nedenle İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin de ilişkileri daha da güçlendirmek adına kraliçeye gezisinde eşlik edeceği kaydedildi. Açıklamada, İngiltere için Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin pürüzsüz bir şekilde geçmesinin önemine değinilerek, AB'nin sadece Avrupa gündeminde olmadığına, İngiltere ve Türkiye'nin ikili gündeminde de var olduğuna dikkat çekildi. İngiltere'nin bakış açısına göre Türkiye enerji konusunda giderek önemli hale geliyor ve ekonomik, stratejik anlamda önemli bir konumda.

Hay, gerek Türkiye'nin NATO'ya olan üyelik sürecinde gerekse İran, Irak ve Ortadoğu konusunda ikili ilişkilerin daha da derinleştiğini belirtti ve "1971'den bu yana Türkiye'nin nasıl değiştiğini kraliçeye göstermek istiyoruz" dedi. İngiltere Başkonsolosluğu, kraliçenin programının güvenlik nedeniyle yayınlanmamasını da habercilerden rica etti.

(EY-CİN-OK-Y)

Kaynak: İHA