KRAL ABDULLAH HABERLERİ

Kral Abdullah haber, Kral Abdullah son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kral Abdullah

Kral Abdullah

Doğum Yeri Suudi Arabistan
Doğum Tarihi 1.8.1924 - 23.1.2015

Kral Abdullah Kimdir ?

Abdullah bin Abdülaziz el-Suud (d. 1 Ağustos 1924 - Riyad ö. 23 Ocak 2015, Riyad), Suudi Arabistan Eski Kralı. Abdullah bin Abdülaziz, 1 Ağustos 1924 yılında, Necid Sultanlığı'nın Riyad Bölgesi'nde doğdu. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim idi. Suudi Ailesi'nin bir üyesidir. Abdülaziz el Suud'un 37 çocuğundan 13.süydü.
Biyografinin devamı için tıklayın
Kral Abdullah - 22.10.2020
Üç farklı Arap ülkesinde peş peşe yaşanan "şiddet olayları" kamu vicdanını derinden sarstı
Tepkilerin büyümesi üzerine Ürdün Kralı 2. Abdullah da olaya bizzat müdahil oldu. Hamdan'ın sağlık masraflarının karşılanması talimatı veren Kral Abdullah, saldırganların bir an önce yakalanmasını istedi.
Kral Abdullah - 12.10.2020
Son Dakika | Ürdün'de yeni hükümet yemin ederek göreve başladı
Kral Abdullah, 27 Eylül'de yayımladığı kararnamelerle Temsilciler Meclisi ve Senatoyu feshetmişti.
Kral Abdullah - 8.10.2020
Ürdün'de hükümeti kurma görevi Hasavne'ye verildi
Kraliyet Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kral Abdullah'ın cumartesi günü istifa eden Başbakan Ömer er-Rezzaz'ın yerine Hasavne'yi hükümeti kurmakla görevlendirdiği belirtildi.
Kral Abdullah - 6.10.2020
Ürdün'de Kovid-19 sebebiyle seçimin ertelenmesi tartışılıyor
Kral Abdullah, 29 Temmuz'da, milletvekili seçimi yapılması kararı almıştı.
Kral Abdullah - 4.10.2020
Son dakika haber... Ürdün'de hükümet istifa etti
Kraliyet divanından yapılan yazılı açıklamada, Kral Abdullah'ın hükümetin istifasını kabul ettiği ve yeni kabine kuruluncaya kadar görevine devam etmesini kararlaştırdığı belirtildi.
Kral Abdullah - 3.10.2020
Ürdün'de hükümet istifa etti
Ürdün Kralı II. Abdullah, geçtiğimiz günlerde Kasım ayında yapılması planlanan seçimler için parlamentoyu feshetmişti. Anayasaya göre ise hükümetin 1 hafta içinde istifa etmesi gerekiyordu. Beklenen istifa bugün geldi. Ömer er-Rezzaz'ın başkanlığındaki hükümet Abdullah'a istifasını sunarken, Kral Abdullah'ın hükümetin istifasını kabul ettiği bildirildi.
Kral Abdullah - 2.10.2020
Son dakika haberleri! Muhammed Bin Selman İsrail'le normalleşmenin alt yapısını mı hazırlıyor?
"Normalleşme" önündeki engeller Yalnız Amerikan medyasında Kral Selman ile oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman arasında görüş ayrılıklarına dikkat çeken iddialar dolaşırken Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Arap Birliği'nin "Arap Barış Girişimi" adıyla benimsediği Kral Abdullah'ın 2002'deki Beyrut inisiyatifinde yer aldığı üzere, başkenti Kudüs olan Filistin devleti kurulana kadar İsrail'le normalleşmeye karşı çıktıklarını açıkladı.
Kral Abdullah - 27.9.2020
Ürdün Kralı 2. Abdullah Senato'yu feshetti
Ürdün'de 10 Kasım'da yapılacak genel seçimler öncesinde parlamentonun birinci kanadı Temsilciler Meclisi'nin ardından ikinci kanadı Senato'yu da fesheden Kral Abdullah, Senato'nun Faysal Akif Fayiz başkanlığında yeniden oluşturulduğunu duyurdu.
Kral Abdullah - 27.9.2020
Ürdün Kralı Abdullah Temsilciler Meclisi'ni feshetti
Kraliyet Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kral Abdullah, yayımladığı kararnameyle Anayasa'nın 32.
Kral Abdullah - 22.9.2020
Ürdün Kralı Abdullah: "Adil ve kalıcı barışın tek yolu bağımsız Filistin devletinin kurulmasıdır"
Kral Abdullah, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle online olarak yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 75.
Kral Abdullah - 2.9.2020
Kushner ile görüşen Katar Emiri, Filistin meselesine adil çözüm vurgusu yaptı
Trump'ın damadı ve danışmanı Kushner ise anlaşmanın açıklanmasının ardından 26 Ağustos'ta Orta Doğu turu kapsamında ilk olarak Ürdün'e gitmişti. Kral Abdullah ile Amman'da bir araya gelen Kushner, ardından İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Suudi Arabistan'ı ziyaret etmişti.
Kral Abdullah - 2.9.2020
Faslılardan Kushner'in muhtemel ziyaretini protesto için imza kampanyası
ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Kushner, geçen çarşamba Orta Doğu turu kapsamında ilk olarak Ürdün'e gitmişti. Kral Abdullah ile Amman'da bir araya gelen Kushner, ardından İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Suudi Arabistan'ı ziyaret etti.
Kral Abdullah - 31.8.2020
Hindistan'da kürtaj nedeniyle 2030'a kadar kız bebek nüfusu 4,5 milyon daha az olabilir
Ülke basınında yer alan habere göre, Suudi Arabistan'daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (KAUST) ve Fransa'daki Paris Üniversitesinden araştırmacılar, 1970'lerden bu yana Hindistan'da doğumdaki cinsiyet oranında çok büyük dengesizlik olduğunu belirtti.
Kral Abdullah - 20.8.2020
Son Dakika: Veliaht Prens'in 'suikast planı' ABD yargısında
Gelen son dakika haberlerine göre 6 Ağustos 2020'de ABD'de bir Suudi vatandaşı tarafından Veliaht Bin Selman hakkında açılan dava ve burada ileri sürülen iddialar, Kral Abdullah sonrası Suudi Arabistan'da yaşanan iktidar mücadelesinin aldığı boyutu bir kez daha gün yüzüne çıkardı.
Kral Abdullah - 29.7.2020
Ürdün İhvanı'ndan Kral Abdullah'a Öğretmenler Sendikası krizine müdahale çağrısı
Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Kral 2. Abdullah'tan Öğretmenler Sendikası krizini çözmesini istedi.
Kral Abdullah - 20.7.2020
Filistin Devlet Başkanı Abbas Mısır Dışişleri Bakanı Şukri'yi kabul etti
Şukri, dün Ürdün'ün başkenti Amman'da Kral Abdullah ile gerçekleştirdiği görüşmede Filistin-İsrail meselesini ele almıştı.
Kral Abdullah - 20.7.2020
Son dakika haberleri! Mısır Dışişleri Bakanı Şukri "ilhak" planını görüşmek için Filistin'de
Şukri, dün Ürdün'ün başkenti Amman'da Kral Abdullah ile gerçekleştirdiği görüşmede Filistin-İsrail meselesini ele almıştı.
Kral Abdullah - 20.7.2020
Suudi Arabistan'da sistem tartışmaları ve anayasal krallık
Hatırlanacağı üzere, Riyad yönetimi 2010 yılı sonlarında Tunus'ta başlayan, oradan Mısır'a geçerek Libya, Yemen ve Suriye'de kanlı bir boyut alan Arap Baharı olaylarının sonuçlarından kıl payı kurtulmuştu. Kral Abdullah o dönemde bazı Suudi kentlerinde patlak veren gösterilerin önünü kesmek için kesenin ağzını açmış, işsizlere ve yoksul kesime yaklaşık 29 milyar dolarlık bir ödenek ayırmış, kadınlara yerel seçimlerde seçme, seçilme ve Şura Meclisi'nde yer alma hakları tanıdığını açıklamıştı.
Kral Abdullah - 16.7.2020
Ürdün Kralı: "İsrail'in ilhak planını reddetme konusundaki tutumumuz nettir"
Ürdün resmi ajansı PETRA'nın haberine göre, Kral Abdullah, siyasetçi, iş insanları ve akademisyenlerden oluşan bazı kişileri başkent Amman'daki El-Huseyniyye Kraliyet Sarayı'nda kabul etti.
Kral Abdullah - 9.7.2020
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüştü
İkilinin, görüşmede ABD ve Ürdün arasındaki güçlü ilişkiye vurgu yaptığı belirtilen açıklamada, Pompeo'nun ayrıca yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Ürdün tarafından ABD'ye gönderilen tıbbi sağlık ekipmanları için Kral Abdullah'a teşekkür ettiği kaydedildi.
Kral Abdullah - 3.7.2020
Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması sona erdi
Kaşıkçı öldürülmeden önceki ağustos ayında bir sohbetinin olduğunu anlatan Aktay, "O sohbetimiz esnasında, onun Suudi Arabistan içerisindeki konumunu bilen birisiydim. Türkiye ile Suudi Arabistan'ın arasının iyi olmasını isteyen biriydi. Kral Abdullah tarafından yönetilen ülkede saygıyla karşılanıyordu.
Kral Abdullah - 27.6.2020
Ürdün'de, İsrail'in "ilhak planı" protesto edildi
Kral Abdullah, 16 Haziran'da ABD Kongre üyeleriyle telekonferans aracılığıyla gerçekleştirdiği görüşmede İsrail'in "ilhak" planının Orta Doğu'daki istikrarı tehdit ettiği uyarısında bulunmuştu.
Kral Abdullah - 25.6.2020
İsrail televizyonu: Netanyahu ilhak planına ilişkin Ürdün Kralı'na mesaj gönderdi
Adı açıklanmayan İsrailli bir üst düzey yetkiliye dayandırılan haberde, Cohen'in "ilhak" planına ilişkin Netanyahu'nun mesajını Kral Abdullah'a ilettiği ifade edildi.
Kral Abdullah - 18.6.2020
Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi: "İsrail'in ilhak planı barış sürecinin temellerini yıkıyor"
Kral Abdullah, önceki gün ABD Kongre üyeleriyle telekonferans üzerinden gerçekleştirdiği görüşmede İsrail'in "ilhak" planının Orta Doğu'daki istikrarı tehdit ettiği uyarısında bulunmuştu.
Kral Abdullah - 18.6.2020
Hamas: Ürdün'ün İsrail'in "ilhak" planını reddeden tutumunu değerli buluyoruz
İsrail'in "ilhak" planına tepki gösteren Kral Abdullah, "İsrail'in Batı Şeria'daki toprakları tek taraflı ilhakı kabul edilemez, bölgede barış ve istikrarın sağlanması beklentisini baltalar.
Kral Abdullah - 18.6.2020
Ürdün Dışişleri Bakanı'ndan Filistin'e kritik ziyaret
Kral Abdullah, önceki gün ABD Kongre üyeleriyle telekonferans üzerinden gerçekleştirdiği görüşmede İsrail'in "ilhak" planının Orta Doğu'daki istikrarı tehdit ettiği uyarısında bulunmuştu.
Kral Abdullah - 8.6.2020
Son Dakika | Ürdün Kralı 2. Abdullah'tan Batı Şeria konusunda Filistin'e destek
Krallık Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kral Abdullah Hüseyniye Sarayı'nda ülkede önde gelen yazar ve gazetecilerle bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Kral Abdullah - 22.5.2020
Ürdün İsrail ile ilişkileri yeniden gözden geçirebilir
Kral Abdullah, geçen hafta Alman Der Spiegel dergisine verdiği röportajda, İsrail'in temmuzda Batı Şeria'yı ilhak etmesinin Ürdün Haşimi Krallığı ile büyük bir ihtilafa yol açacağını söylemişti.
Kral Abdullah - 16.5.2020
Hamas'tan Arap ülkelerine "İsrail'in ilhak planına karşı fiili tutum sergileyin" çağrısı
Kral Abdullah, "İsrail ile barış sözleşmesini mi iptal edersiniz?" şeklindeki soruya da "Tehdit etmek veya kavga ortamı yaratmak istemiyorum, ancak tüm seçenekleri hesaba katıyoruz.
Kral Abdullah - 15.5.2020
Ürdün Kralı 2. Abdullah'dan Ürdün Vadisi'nin "ilhak" planına tepki Açıklaması
Ürdün Kralı 2. Abdullah, İsrail'in temmuzda Batı Şeria'yı ilhak etmesinin Ürdün Haşimi Krallığı ile büyük bir ihtilafa yol açacağını söyledi. Kral Abdullah, Alman Der Spiegel dergisine verdiği röportajda, İsrail'in, Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin ve Ürdün Vadis'nin "ilhak" planlarına ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Kral Abdullah - 6.5.2020
Veliaht Prens Bin Selman'ın "Neom Projesi" ve İsrail'le normalleşme çabaları
Normalleşmedeki tuhaflık Burada bir diğer tuhaflık ise İsrail'le geçmişte yürütülen normalleşme girişimlerinde İsrail tarafını Filistinlilerin gasp edilen haklarını geri vermesine yönelik ikna çabasına mukabil şimdi tam aksi yönde hareket ediliyor olmalı. Örneğin, Kral Abdullah'ın 2002 Beyrut barış girişimi "toprak karşılığı barış" esasına dayalıydı.
Kral Abdullah - 29.4.2020
Trump'tan ABD'ye tıbbi malzeme gönderme sözü veren Ürdün Kralı Abdullah'a teşekkür
Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Trump ve Kral Abdullah, Kovid-19 salgınını ele aldıkları bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Kral Abdullah - 28.4.2020
Ürdün Kralı 2. Abdullah'tan dünyaya Kovid-19 çağrısı: "Küreselleşmeye dönün"
Kral Abdullah, Amerikan basın kuruluşu Washington Post için "Şimdi küreselleşmeye dönme zamanı ama bu defa bunu doğru bir şekilde yapalım.
Kral Abdullah - 12.4.2020
Haftanın tarihine bakış
2018- Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Kral Abdullah Finans Merkezi'nde ülkenin ilk sinema salonu açıldı.
Kral Abdullah - 18.3.2020
Ürdün Kralı, koronavirüsle mücadele kapsamında "olağanüstü hâl yasasını" onayladı
Bakanlar Kurulunun, olağanüstü hal yasası olarak da bilinen "savunma yasasının" yürürlüğe konulması kararı, Kral Abdullah'ın yayımladığı Kraliyet kararnamesiyle onaylandı.
Kral Abdullah - 9.3.2020
Riyad'da taht kavgasında yeni perde
2015 yılında önceki Kral Abdullah'ın ölümüyle birlikte Muhammed bin Selman'ın Suudi politik sisteminde artan gücü, Suudi rejiminin en önemli iki unsuru olan hanedan üyelerinin ve ulemanın politik sistemden dışlanmasıyla sonuçlanan bir süreci başlattı.
Kral Abdullah - 23.2.2020
Malezya'da Mahathir'in önderliğinde yeni koalisyon kurulacağı iddiası
Görüşmenin içeriğine dair bilgi verilmezken basında yer alan iddialarda Mahathir'in Kral Abdullah ile kurulması planlanan yeni koalisyonu görüştüğü öne sürüldü.
Kral Abdullah - 22.2.2020
Suudi Arabistan Kralı sarayında İsrailli Hahamı Rosen'i kabul etti
Öte yandan Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'da yer alan haberde, Avusturya merkezli Uluslararası Kral Selman'ın Kral Abdullah bin Abdülaziz Dinler ve Kültürler Arası Diyalog Merkezi Genel Sekreteri Faysal Bin Abdurrahman ile merkezin yönetim kurulu üyelerini kabul ettiği aktarılırken daha fazla ayrıntıya yer verilmedi.
Kral Abdullah - 11.2.2020
Trump'ın sözde barış planı ABD-Ürdün ittifakını nasıl etkileyecek?
"(Planın) İki ülke ilişkilerine etkisi olacaksa bile sadece plandan sorumlu bazı kişilerle ilişkilerde soğukluk söz konusu olabilir." diyen Hazaile, ABD'nin Kral Abdullah'ın öneminin ve etkisinin farkında olduğunu, dolayısıyla böyle bir müttefiki kaybetmek istemeyeceğini ifade etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kral Abdullah Haberleri | Kral Abdullah Kimdir - Haberler - Kral Abdullah haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Kral Abdullah kimdir, hayatı ve biyografisi. Üç farklı Arap ülkesinde peş peşe yaşanan şiddet olayları kamu vicdanını derinden sars
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 11:48:12. #1.14#
title