Kral Abdullah, Putin ile Nükleer Santral Konusunu Görüştü

Kral Abdullah, Putin ile Nükleer Santral Konusunu Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ürdün Kralı 2.Abdullah, Ürdün'de yapılması planlanan ilk nükleer santral inşası konusunda Rusya'nın proje önerisini ve ikili ekonomik işbirliğini görüşmek için Moskova'da bir araya geldi.

Kral Abdullah, Putin ile Nükleer Santral Konusunu Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ürdün Kralı 2. Abdullah, Ürdün'de yapılması planlanan ilk nükleer santral inşası konusunda Rusya'nın proje önerisini ve ikili ekonomik işbirliğini görüşmek için Moskova'da bir araya geldi.

Konuyla ilgili Rusya hükümetinden yapılan açıklamada, görüşmelerin iki yönlü ticari gelişme ve büyük ölçekli projelerin uygulanmasına yönelik olduğu ifade edildi. Ayrıca liderlerin Ürdün'e yapılması planlanan ilk nükleer santralin inşaatını, Rusya'nın bu projede yer alma olasılığını ve altyapı ile madencilik konularını görüştükleri belirtildi.

Ürdün, 2008 yılında kendi nükleer kapasitesini oluşturmak ve ülkenin uranyum kaynaklarını kullanmak için planlarını açıklamıştı. Rusya'nın devlete ait nükleer şirketi Rosatom ise Nükleer Güç projesi (NPP) için potansiyel yükleniciler arasında yer almaktaydı.

2011 yılında Japonya'da yaşanan Fukuşima Nükleer felaketi sonrası Ürdün Atom Enerjisi Komisyonu önemli kararlar aldı. Kurum, net bir şekilde, inşa edilecek reaktörün güvenlik bakımından batı standartlarına uygun olması ve deneyimli, güvenilir ve bağımsız bir kurum tarafından tam bir güvenlik değerlendirilmesine tabi olması gerektiğine karar verdi.

2012 yılının Mayıs ayında Ürdün Parlamentosu, ekonomik fizibilite ve çevresel etki değerlendirmelerinin tamamlanmasını bekleyen NPP programı ile uranyum aramacılığının ertelenmesini oyladı.

Bu arada Rosatom, 12 Ürdünlü nükleer fizikçiye Rusya'da eğitim görmeleri için burs verdi.

Ürdün günümüzde enerjisini fosil yakıtlara dayandırıyor fakat enerji ihtiyacının yüzde 97'sini komşu ülkelerden ithal ediyor. - MOSKOVA