Kral Abdullah'a Devlet Şeref Madalyası Verilmesine Dava

Kral Abdullah'a Devlet Şeref Madalyası Verilmesine Dava

Ankara Barosu Avukatlarından Tezcan Çakır, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud'a, Devlet Şeref Madalyası Verilmesine İlişkin Bakanlar Kurulunun 3 Kasım 2007 Tarihli Kararının İptali İstemiyle Danıştayda Dava Açtı.

Kral Abdullah'a Devlet Şeref Madalyası Verilmesine Dava

Ankara Barosu avukatlarından Tezcan Çakır, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud'a, Devlet Şeref Madalyası verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulunun 3 Kasım 2007 tarihli kararının iptali istemiyle Danıştayda dava açtı.

Dava dilekçesinde, Devlet Şeref Madalyasının Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliği için yurt içinde veya yurt dışında üstün feragat, fedakarlık, başarı ve yararlılık gösteren Türk ve yabancı uyruklu kişilere verileceği belirtildi.

Dilekçede, ' 'Kral Abdullah'ın Türkiye'ye ve demokratik toplum düzeninin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'e karşı aldığı tavır nedeniyle madalyayı hak etmediği'' öne sürüldü.

Dilekçede, şöyle denildi:

''Madalya verilen kişi Türkiye Cumhuriyeti'nin sürekliliği, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliği için yurt içinde veya yurt dışında üstün feragat, fedakarlık, başarı ve yararlılık gösteren bir kişi değildir. Eğer davalı idare, bu kanı ve iddiada ise bunları tek tek kanıtlamalı ve belgelendirmelidir.

Madalyalı kişi, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nda İngiltere ile birlikte olup Türk askerlerini arkadan vuran bir aşiret devletinin kralıdır.''