2017 KPSS'de Oturum Başına 40 TL Ödenecek
Haberler » Güncel » 2017 KPSS'de Oturum Başına 40 TL Ödenecek - Haber

2017 KPSS'de Oturum Başına 40 TL Ödenecek

2017 KPSS başvuru ücretlerinin yüksek olduğu yönündeki eleştirileri değerlendiren ÖSYM, ücretleri yeniden belirledi. Açıklamaya göre, her oturumda 3 alan testi uygulanacak ve oturum başına 40 TL ücret alınacak.

2017 KPSS'de Oturum Başına 40 TL Ödenecek

2017 başvurularının başlamasının ardından adaylar, ÖSYM'nin başvuru kılavuzunda belirttiği başvuru ücretlerinin yüksek olduğu yönünde sosyal medya üzerinden eleştirilerini dile getirmişti.

ÜCRETLER TEKRAR BELİRLENDİ

ÖSYM bunun üzerine başvuruları askıya alarak ücretlerin tekar değerlendirileceğini açıklamıştı. Ücret konusunda kararını veren ÖSYM, KPSS ücretini yeniden belirledi.

BİR OTURUMDAKİ 3 TESTİN ÜCRETİ 40 TL OLACAK

Açıklamaya göre, her oturumda 3 alan testi uygulanacak ve adaylar oturum başına 40 TL ödeyecek. Genel kültür, yetenek alan bilgisi testi aynı oturumda yapılacak.

ÖSYM'den yapılan açıklama şöyle:

14 Mart 2017 tarihli kamuoyu açıklamasında; KPSS Alan Bilgisi sınavında test bazlı ücretlendirmenin ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirileceği belirtilmiştir. Bu kapsamda ÖSYM Yönetim Kurulu 15 Mart 2017 tarihinde toplanmış ve KPSS Alan Bilgisi Sınavı ile ilgili aşağıdaki kararı almıştır.

"Adayların sınav konforunu yükseltmek amacıyla çoklu oturum ve sınav başlama saatleri farklı dokuz test şeklinde, 27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere uygulanacağı duyurulan KPSS alan bilgisi sınavlarında oluşan maliyet artışlarını önlemek amacıyla, çoklu oturumlu sınav yapma yöntemi, test bazında zaman farklılaştırması ve bağımsız test uygulaması ile bunlara bağlı ücretlendirme yaklaşımından vazgeçilerek; sınavın aynı tarihlerde üç oturum halinde yapılmasına, her oturumda üç alan testi uygulanmasına, oturum bazlı ücretlendirme yapılmasına, oturum başına ücretin 40 TL olarak belirlenmesine, oturumların Cumartesi sabah Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri; Cumartesi öğleden sonra Hukuk, İktisat, Maliye; Pazar sabah İşletme, Muhasebe, İstatistik olarak yeniden düzenlenmesine, sabah oturumlarının saat 10.00'da, öğleden sonra oturumlarının 14.30'da başlatılmasına, 2017 KPSS Lisans Kılavuzunun bu doğrultuda 16 Mart 2017 tarihinde güncellenmesine karar verilmiştir."

Manşet

Haberler