Koyunlara Ultrasonlu Doğum Gebeliği Kontrolü

Koyunlara Ultrasonlu Doğum Gebeliği Kontrolü

Koyunlara Ultrasonlu Doğum Gebeliği KontrolüBURSA - BURSA Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan üreticiler dişi koyunların gebe olup olmadığını ultrason cihazıyla veteriner hekimlere kontrol ettiriyor.

Koyunlara Ultrasonlu Doğum Gebeliği Kontrolü

BURSA - BURSA Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan üreticiler dişi koyunların gebe olup olmadığını ultrason cihazıyla veteriner hekimlere kontrol ettiriyor.
Bursa'nın Yenişehir ilçesinde bulunan Küçükbaş hayvan işletmelere bulunan dişi koyunlara ultrason cihazı ile gebelik kontrolü yapılıyor.
Çiftlikte bulunan Merinos cindi koyunlara gebelik testi yapan Veteriner Hekim Şeref Aslan,"Sürünün devamlılığını sağlamak için erken tanı yöntemi ile gebe hayvanları tespit edip programla daha hızlı bir şekilde üremeyi devam ettirebiliyoruz. Yapılan ultrason kontrolünde yanılma payı %1 oda kişiye bağlıdır. Ultrasonografi görüntü ile bakıldığı için yanılma tamamen kişiye bağlı o anda iyi bakamama ya da dalgınlığından kaynaklanan %1'lik yanılma oranı çıkar. Üreticilerimiz kesinlikle koç katımından sonra hayvanları ultrason cihazı ile kontrol ettirsinler." diye konuştu.
Doğum sonrası kuzuların annelerini kesinlikle emmesi gerektiğini söyleyen Veteriner Hekim Aslan, ayrı ve temiz padoklarda bu işlemin yapılması gerekiyor dedi.
F-A