Köylülerden Öğretmenlerini Kaçırılan PKK'ya Tepki

Köylülerden Öğretmenlerini Kaçırılan PKK'ya Tepki

Mardin'in Midyat İlçesi'ne bağlı Çalpınar Köyü İlköğretim okulunda görev yapan okul müdürü Yener Özoğuz ile öğretmenler Yunus Aykut ve Mehmet Beşir Noyan'ı kaçıran PKK'ya köylüler tepki gösterdi.

Köylülerden Öğretmenlerini Kaçırılan PKK'ya Tepki

Mardin'in Midyat İlçesi'ne bağlı Çalpınar Köyü İlköğretim okulunda görev yapan okul müdürü Yener Özoğuz ile öğretmenler Yunus Aykut ve Mehmet Beşir Noyan'ı kaçıran PKK'ya köylüler tepki gösterdi. Çalpınar Köyü Muhtarı Şükrü Akyüz, "Çocuklarımızın cahil kalmasını istemiyoruz. Kaçırılan öğretmenlerimizin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

Midyat'a 18 kilometre mesafede bulunan 210 öğrencili, 300 nüfuslu Çalpınar Köyü İlköğretim Okulu'nda görev yapan okul müdürü 24 yaşındaki Yener Özoğuz ile öğretmenler 34 yaşındaki Yunus Aykut ve 46 yaşındaki Mehmet Beşir Noyan'ı dün saat 17.00 sıralarında Midyat ilçesine dönerken bulundukları minübüslerinin önünü kesen bir grup PKK'lı terörist tarafından kaçırıldı. Teröristler 3 erkek öğretmeni kaçırırken araçta bulunan 5 kadın öğretmen ile minübüs şoförünü ise serbest bıraktı.

"ÖĞRETMENLERİMİZİ KAÇIRMAKLA AYIP ETTİLER"

Öğretmenlerinin kaçırılmasından büyük üzüntü duyduklarını belirten Çalpınar köyü sakinleri, onların bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Çalpınar Köyü Muhtarı Şükrü Akyüz, "Öğretmenlerimizi çok seviyoruz. Öğretmenlerimiz de bunu çok iyi biliyorlardı. Öğretmenlerimizi hemen hemen her gün okulda ziyaret ediyorum. Birbirimizden çok memnunduk. Öğretmenlerimiz de köyü çok seviyorlardı. Onları sevmemiz de gerekiyordu Çünkü onlar ta nerelerden İzmir'den, Manisa'dan, Tokat'tan ve daha birçok şehirden bizim çocuklarımız için zahmet edip buraya kadar geliyorlardı, çocuklarımıza eğitim vermek için. Öğretmenlerimizi kaçırmakla çok büyük ayıp yaptılar. Öğretmenlerimizin biran önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Çocuklarımızın cahil kalmalarını istemiyoruz. Olan bize, çocuklarımıza ve köylümüze oldu. Okulda okuyan 210 çocuk vardı. Bu çocuklarımıza şimdi ne olacak, cahil mi kalsınlar yani. Öğretmenlerimizin bırakılmasını istiyoruz. ve bunların en erken şekilde serbest bırakılması için elimizden ne varsa yapacağız. Köy halkının tamamı çok üzüldü. Dünden beri ne yedik ne de içtik bu öğretmenlerimiz için. Bu tür olayların çevremizde ve diğer şehirlerde olmasını istemiyoruz. Dün gece saat 24.00'a kadar İlçe janddarma karakolunda kaldık, olumlu bir cevap alabiliriz diye" dedi.

MHİ(GG/AAA) (FOTOGRAFLI) - Mardin / Midyat