Köylülerden Çöp Eylemi

Köylülerden Çöp Eylemi

Manisa'nın Salihli İlçesine Bağlı Kabazlı Köyü Halkı Köye Kurulacak Çöp Tesisini Protesto Etti. Kendi Aralarında Referandum Yapan Köylüler Çöp Tesisini İstemediklerini Bildirdi.

Köylülerden Çöp Eylemi

Manisa'nın Salihli İlçesine bağlı Kabazlı Köyü halkı köye kurulacak çöp tesisini protesto etti. Kendi aralarında referandum yapan köylüler çöp tesisini istemediklerini bildirdi.

Salihli Belediyesi ve Poyrazdamları, Sart, Yılmaz, Taytan, Adala, Mersinli, Gökeyüp ve Durasıllı belde belediyelerinin ortak olduğu Katı Atık Bertaraf Tesisi Birliği'nin ve şehir çöplüğünün Kabazlı Köyü mevkiinde bulunan 330 dönümlük alana taşınmak istenmesi köylüleri rahatsız etti.

Katı atık bertaraf tesisinin kurulacağı alanın 100 dönümünün Salihli Toprak sanayisi, geriye kalan 230 dönümlük alanın ise bazı şahıslar ve köy tüzel kişiliğine ait olduğu belirtiliyor.

Köylüler burada verimli arazilerin bulunduğunu ve köye yaklaşık bir kilometre yakınlıkta çöp alanı istemediklerini belirttiler. Köy muhtarlığında toplanan köylüler, burada referandum yaptı. Yapılan temsili referandum sonucu köy meydanına kurulan sandıklardan bin 305 'hayır' oyu çıktı. Çöp tesisinin köylerine yapılmasını istemediklerini belirten köylüler, projeyi protesto etti. Çöp tesisinin kurulacağı alanı meyve bahçesi yapmak istediklerini belirten köylüler ellerinde süpürgelerle köy sokaklarını süpürdü. Ayrıca yapılması planlanan çöplüğün 700 metre yakınına Yeşilkavak Sulama Barajı'nın yapılması durumunda 32 bin dönüm arazide sulama yapılabileceğini belirten köylüler köylerinin 'Çöp Köy' olarak anılmasından rahatsızlık duyacaklarını belirtti. Köylüler ayrıca 'Çöpçü şirket köyümüze terk et', 'Çöp köye hayır' ve 'Susma susdukça sıra sana gelecek' sloganları attı.

Manisa'nın Develi köylülerinin çevre konusundaki sözcülüğünü yapan 'Asteriks' lakaplı çevreci Oktay Konyar ise "Ülkemizde ve özellikle köylerde çevre bilinci çok iyi gelişiyor. Yurttaşlarımız kendi geleceği ile ilgili kararlara demokratik tepkilerle katılıyor. Bundan sonra kimse halkın onayını almadan, onlarla tartışmadan, bilimsel olarak onları ikna etmeden ben yapıyorum dememeli. Bu uygar bir tepkidir. Bu tepki Türkiye'nin her yerinde yayılacaktır. Yani İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Bursa'da Kabazlı köylülerini yolda yürürken, çevreyi süpürdüklerini görürseniz şaşırmayın. Seslerini duyuruncaya kadar, kamuoyunu aydınlatıncaya kadar köylülerle beraber yollarda olacağız" dedi.

Köy halkından Şehri Yavuz ise köyde 41 yıllık dayıbaşılık yaptığını, köylerinde her türlü ürünün yetiştiğini ama buraya çöplük yapıldığı zaman burada yetişen ürünlerden herkesin uzak kalacağını belirtti.

(BA-YK-HO-Y)

Kaynak: İHA