Köylüler Koruyacak - Haberler
Haberi Paylaş

Köylüler Koruyacak

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Köylüler Koruyacak

Orman Genel Müdürlüğü'nce Anadolu'nun Simgesi Ardıç Ağaçlarının Doğal Yolla Yayılmasında En Önemli Etken Olan Ardıç Kuşlarının Türlerinin Korunması Amacıyla Köylülere Yönelik Eğitim Projesi Başlatıldı.

Orman Genel Müdürlüğü’nce Anadolu’nun simgesi ardıç ağaçlarının doğal yolla yayılmasında en önemli etken olan ardıç kuşlarının türlerinin korunması amacıyla köylülere yönelik eğitim projesi başlatıldı.

Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, şu bilgileri verdi:

Ardıç ormanlarının gençleştirilmesi ve yaygınlaşması, ismini bu ağaçlardan alan ardıç kuşları tarafından doğal olarak yapılıyor. Ardıç kuşları tarafından yenilen ardıç ağaçlarının tohumları, bu kuşların midesinde kimyasal reaksiyon görüyor, daha sonra dışkı yoluyla toprakla buluşması sonucu da fideler oluşuyor. Ardıç ağacı ile ardıç kuşları arasındaki bu ilişki sayesinde, ormanların sürekliliği sağlanıyor.

Ardıç ağaçlarının oluşumunda bu kadar önemli rol oynayan ardıç kuşları korunma altına alınmasına rağmen, birçok yörede eti için avlanıyor. Bunun önüne geçmek amacıyla Orman Genel Müdürlüğü’nce proje başlatıldı. Proje kapsamında, köylülerin eğitilmesi amacıyla broşürler bastırıldı. Bunlar köylerdeki meydanlara asılıyor.

Bu kapsamda, özellikle ardıç ormanlarının yoğun olduğu Saimbeyli, Tufanbeyli, Feke, Aladağ ve Karaisalı ilçelerine bağlı köylerde, yoğun şekilde ardıç kuşu avcılığını önlemek amacıyla çalışma başlatıldı.

Demirören Haber Ajansı - Güncel

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title