Köyden Kente Göç Edenler, Şehir Hayatına Alıştırılıyor

Köyden Kente Göç Edenler, Şehir Hayatına Alıştırılıyor

Hakkari'de Terör Nedeniyle Köylerinden Göç Eden Aileler, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Tarafından Seyyar Araçlarla Şehir Hayatına Alıştırılıyor.

Köyden Kente Göç Edenler, Şehir Hayatına Alıştırılıyor

Hakkari'de terör nedeniyle köylerinden göç eden aileler, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından seyyar araçlarla şehir hayatına alıştırılıyor.

Sabancı Vakfı'nın hibe ettiği 100 bin YTL değerindeki tam donanımlı otobüsle eğitilen 28 köylü kadın, sosyal hayata alıştırılıyor.

Bu yöndeki eğitimi faaliyetini yerinde görmeye giden Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, köyden şehire göçen vatandaşların şehir hayatına alıştırılması için eğitimle desteklenmeleri gerektiğini söyledi.

Vali Nasuhbeyoğlu, "Terörden dolayı göçen vatandaşlarımız artık buradalar. Köyüne giden gitti, kalanlara rehabilitasyon eğitimi vererek onların yaşama daha iyi yaşamasını sağlamalıyız. Burada vatandaşlar tek katlı kent hayatına uygun olmayan evlerde yaşıyor. Toplu Konut İdaresiyle irtibata geçtik. Onlar için çok katlı evler yapmaya çalışacağız." dedi.

Hakkari Sosyal Hizmetler İl Müdürü Selahattin Keskin de, amaçlarının köyden şehre göç eden ve sosyal hayata ayak uyduramayan vatandaşların eğitilmesi olduğunu söyledi.

Keskin, eğitim otobüsünde kadınlara aile planlamasından sağlığa ve ev düzeninden okuma yazmaya kadar çeşitli eğitim verdiklerini sözlerine ekledi.

(CİHAN)