Yola Cami Yapılınca Rizeliler Çözümü Buldu, Caminin İçine Alt Geçit Yapıldı
Haberler » Güncel » Yola Cami Yapılınca Rizeliler Çözümü Buldu, Caminin İçine Alt Geçit Yapıldı - Haber

Yola Cami Yapılınca Rizeliler Çözümü Buldu, Caminin İçine Alt Geçit Yapıldı

Rize'nin Derepazarı ilçesi Esentepe köyünde cami ve kuran kursu köy yolu üzerine inşa edilirken, köylüler araçlarıyla cami ve kurs binasının altından geçerek köylerine ulaşıyor.

'nin ilçesi Esentepe köyünde cami ve kuran kursu köy yolu üzerine inşa edilirken, köylüler araçlarıyla cami ve kurs binasının altından geçerek köylerine ulaşıyor.

Esentepe köyünde eski köy camisinin yıkılması ile birlikte daha büyük bir cami yapma çalışmalarına başladıklarını belirten cami imamı Orhan Büyük, arazi sıkıntısı yaşadıkları için yörede bilindik bir çözümü hayata geçirdiklerini söyledi.

"BAZI MEZARLARI TAŞIDIK"

Büyük "Rize'de arazi sıkıntısı var, bunu hepimiz biliyoruz. Araziyi iyi kullanmamız gerek. Cami iki ırmak arasında tepede, 2010 yılında eski camiyi yıkıp yerine yeni cami yapmaya başlayınca birkaç mezarlığı rıza alınarak kaldırdık ve cami alanını geniş tutmak için zorunlu olarak direk üzerinde alanı yapıp altından araç yolunu geçirdik. 1985 yılında ise kuran kursumuz vardı ve yenileme yaparak aynı güzergah üzerinde kuran kursunu yaparak yine yolun üzerine alan olarak kullanarak Kuran Kursumuzu yaptık" dedi.

GÖRENLER FOTOĞRAF ÇEKİYOR

Küçük araçların daha rahat geçebilmesi için Kuran Kursu'nun altından geçit verdiklerini kaydeden Büyük "Hem camimizi hem de Kuran Kursumuzu yol üzerinde yaptık. Zaman zaman ziyarete gelenlerin dikkatini çekiyor ve bol bol resimlerini çekiyorlar" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Haber Videosu: Yola Cami Yapılınca Rizeliler Çözümü Buldu, Caminin İçine Alt Geçit Yapıldı