Köy Halkından "Ağaçlarımı Kestirmem" Eylemi

Köy Halkından "Ağaçlarımı Kestirmem" Eylemi

Muğla'nın Yaraş köyünde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaçların kesileceğini ve yerine fidan dikileceğini iddia eden köy halkı, balta, keser ve küreklerle eylem yaptı Geçimlerini ormanlık alandaki göbek mantarı ve çıntar toplayarak sağladıklarını dile getiren köylüler, ağaçların kesilmemesi için ağaç başlarında nöbet tutmaya başladı.

Köy Halkından

Menteşe ilçesine bağlı Yaraş köyünde ormanlık alandaki ağaçların kesilerek yerine fidan dikileceğini iddia eden köy halkı, balta, keser ve küreklerle eylem yaptı.

Geçimini büyük oranda, ormanda çıntar ve göbek mantarı gibi çeşitli mantar türlerini toplayarak sağlayan köy halkı, ormanlık alanda toplandı. 

Yaraş Köyü Muhtarı Fatma Aydoğdu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ormanların köy halkının geçim kaynağını oluşturduğunu söyledi. Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinin ise ağaçları keseceğini iddia eden Aydoğdu, yaşlı ağaçların kesimine izin vereceklerini ama tüm ağaçların kesilmesini engelleyeceklerini belirtti. 

Çocuğu ile eyleme katılan Neşe Çoban ise çocuklarının geleceği için ağaçları kestirmeyeceklerini kaydetti. Ağaçların kesilmemesi için çocuğuyla nöbet tutacağını ifade eden Çoban, "Genç ağaçları kesip yeniden dikmeye gerek yok. Biz burada basra böceği üretmeyi düşünüyoruz. Ayıca burası arıcıların da geçim kaynağı" dedi. 

Köy sakinlerinden Hasan Sarı, 30 yıllık ağaçların kesileceğini, kesilmesi gereken bir ağacın en az 60 yaşında olması gerektiğini anlattı. Genç ağaçların kesilmesinin hiçbir şekilde fayda sağlamayacağını dile getiren Sarı, "Eğer bu ağacı 60 yaşında geldiğinde keserseniz 4 metreküp kereste sağlayacaktır. Şu an bu ağacın kesilmesi ormana da hiçbir şey kazandırmayacaktır" diye konuştu. 

Ağaçların kesilmesiyle köyde yaşayanların da mağdur olacağını belirten Sarı, ağaçların kesilmemesi için dilekçe verdiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını kaydetti. Sarı, ağaçların kesilmemesi için eylemlerini sürdüreceklerini bildirdi. 

Köy sakinleri, ağaçların kesilmemesi için ellerinde balta, keser ve küreklerle nöbet tutmaya başladı.

Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu anda hiçbir kesim yapılmayacağını, kararı, hafta içinde yapacakları toplantıda vereceklerini söyledi. - Muğla