Köy-des Projesi, Tuzluca Köylerine 2 Okul ve 1 Yol Kazandırdı

Köy-des Projesi, Tuzluca Köylerine 2 Okul ve 1 Yol Kazandırdı

Köy-des Projesi Kapsamında Iğdır'a Bağlı İlçeler ve Bu İlçelere Bağlı Köylerde Yatırımlar Devam Ediyor.

Köy-des Projesi, Tuzluca Köylerine 2 Okul ve 1 Yol Kazandırdı

Köy-Des Projesi kapsamında Iğdır'a bağlı ilçeler ve bu ilçelere bağlı köylerde yatırımlar devam ediyor.

Tuzluca merkez Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu, Güzeldere köy grubu yolu ve Karanlık Köyü İlköğretim okulu hizmete açıldı.

Tuzluca'da Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'nun açılışı sebebiyle bir tören düzenlendi. Törene Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, Tuzluca Kaymakamı Ali İpek, Tuzluca Belediye Başkanı İsmet Yüce, daire amirleri, öğrenciler ve velileri katıldı.

Törende konuşan Tuzluca Kaymakamı Ali İpek, “Valimizin önderliğinde, Milli Eğitim Müdürümüzün gayretiyle ilimizde başlatılan eğitim seferberliğinin meyvelerini topluyoruz. İlimizde geçtiğimiz yıla göre eğitime ayrılan ödenek 5-6 kat arttı. Bu gerçekten önemli bir meblağdır. Biz devlet olarak halkımızın sıkıntılarını çözmek için buradayız. Önceleri çocuklar, kışın karda baharları ise çamurda çok uzun mesafeler kat ederek okula gitmek zorundaydılar. Bugün itibariyle sayın valimizin sayesinde eğitimi çocuklarımızın ayağına getirmiş bulunuyoruz. Öğrencilerimizden de devletin bu kadar masraf yaparak yaptığı bu yatırımları boşa çıkarmamasını istiyorum. Okuyarak ilerde vatanlarına faydalı birer birey olsunlar.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer ise, ” Yapılan bu dersliklerle ikili öğretimde 700 öğrenci eğitim-öğretim görecektir. Okulumuzun hala ufak tefek eksiklikleri var. İnşallah onları da gidereceğiz. Velilerimizden isteklerimiz var. Çocuklarıyla daha çok ilgilensinler. Buraya bir de telefon hattı yapıldıktan sonra bilgisayar teknoloji sınıfı yapılacak. Bu okulu yaptıranlara ve vesile olanlara çok teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı da konuşmasında şunları söyledi: “Bugün burada sıraya giren bu çocuklar ileride bu vatanın kaderini belirleyecekler. Vatana, millete, annelerine, babalarına faydalı kişiler olacaklar. Onun için bu çocukları kız-erkek ayrımı yapmadan okutmalıyız. İnşallah Tuzluca Belediye Başkanımız buranın imarını da iyi bir şekilde yapar ve buralar mahalle olarak dolup taşar. Biz devlet olarak okullar, yurtlar yapıyoruz. Bu okullara giden yollar yapıyoruz. Tuzluca ilçemizin merkezine köylerden gelen kız öğrenciler için 240 öğrenci kapasiteli yurt yapıyoruz. Aliköse ve Abbasgöl'e okullar yapıyoruz. Buralarda inşallah çok başarılı örgenciler yetiştireceğiz. Buraların yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Vali Karahisarlı, daha sonra okulun açılış kurdelesini minik öğrencilerle beraber kesti. Açılıştan sonra Vali Karahisarlı ve beraberindekiler, 4,2 kilometre uzunluğundaki Güzeldere Köy Grubu yolunun açılışına geçtiler. Burada, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, “Bu açılan yolla birlikte yapılan yol 305 kilometreyi bulmuştur. Bu da köylerimizin ihtiyacının yüzde 60'ına denk geliyor. Bu önemli bir başarıdır. “şeklinde konuştu.

Vali Saim Saffet Karahisarlı, Güzeldere köy grubu yolunun açılışını muhtarlar ile birlikte yaptı. Vali Karahisarlı ve beraberindekiler Karanlık Köyü İlköğretim Okulu açılışına katıldılar. Vali Karahisarlı, burada da okul açılışından sonra köyün diğer sorunlarıyla ilgili bilgiler aldı. Vali Karahisarlı, Karanlık köyüne sorunların tespit heyeti göndermeyi kararlaştırdı.

(İA-İRT-Y)

20.09.2007 21:55 TSİ

Kaynak: İHA