Kosovalı Öğrenciler Şehitleri Andı

Kosovalı Öğrenciler Şehitleri Andı

Bursa'da Eğitim Gören 16 Kosovalı Genç, Kosova-üsküp Derneği'nde Düzenlenen Toplantıda Şehitleri Anarak, Terörü Lanetledi.

Kosovalı Öğrenciler Şehitleri Andı

Bursa'da eğitim gören 16 Kosovalı genç, Kosova-Üsküp Derneği'nde düzenlenen toplantıda şehitleri anarak, terörü lanetledi.

Uludağ Üniversitesi'nde eğitim gören Kosovalı gençler, Kosova-Üsküp Derneği'nde düzenlenen toplantıda hemşerileriyle bir araya geldi. Kosova'dan Türkiye'ye ilim öğrenmeye geldiklerini söyleyen öğrenciler, ilk geldiklerinde yabancılık çekmekten dolayı kaygılı olduklarını, ancak Türk insanının kendilerini evlerindeymiş gibi hissettirdiğini belirtti. Türk halkının sevgi ve saygısını göçmenlere eksik etmediğini anlatan öğrenciler, son dönemde vatanı için şehit düşen Türk askerlerini rahmetle andıklarını ifade etti. Kosova için Türk askerinin her zaman fedakarlıkta bulunduğunu ve yardımlarına koştuğunu hatırlatan öğrenciler, asker için yapılacak bir kan bağışı kampanyasına seve seve katılacaklarını söyledi.

Toplantıya katılan eski Bursa Milletvekillerinden Fahrettin Gülener, "Vatansızlığın ne demek olduğunu bilen birisiyim. Ailemle küçük yaşlarda Türkiye'ye göç ettik. Terörü lanetleyelim, ama mücadelede etmeliyiz. Galip gelmeliyiz. Bunun için de iki yol var. Birincisi askerlik, ikincisi çok çalışmak ve herkese örnek olabilmektir. İkincinin zamanı hiç bitmez. Barış zamanının kıymetini bilerek bilim ve eğitim için ter dökelim. Dinimizi herkese en iyi şekilde anlatalım. Kosovalı gençler, ülkelerine döndüğünde, mal üretiminin yanında ahlak timsali de olmalılar. Zamanımızda en çok buna ihtiyaç var. Biz herkesten daha çok vatanımıza sahip çıkmalıyız. Şehitlerimize çok şey borçluyuz. Onları rahmetle anıyorum" dedi.

Dernek Başkanı Recep Gürbüz ise, gençlerin her konuda şuurlandırılması gerektiğini belirterek, terörü eğitim ve güzel ahlakla bitirebileceğimizi savundu. Konuşmaların ardından Kosovalı gençler şehitler için Kur'an-ı Kerim okudu.

(OMR-MŞ)

18.11.2007 17:10 TSİ