Kosovalı Öğrenciler Bağımsızlık İçin Yürüdü

Kosovalı Öğrenciler Bağımsızlık İçin Yürüdü

Kosova'nın Nihai Statüsünün Belirlenmesine Yönelik Başarısızlıkla Sonuçlanan Müzakere Sürecinin Sona Ermesinin Ardından Priştine'de Öğrenciler Sokaklara Döküldü.

Kosovalı Öğrenciler Bağımsızlık İçin Yürüdü

Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesine yönelik başarısızlıkla sonuçlanan müzakere sürecinin sona ermesinin ardından Priştine'de öğrenciler sokaklara döküldü.

Bugün Kosova müzakerelerinin sona ermesi üzerine "Bağımsızlık yürüyüşü" düzenleyen yaklaşık 5 bin öğrenci ve Kosovalı, derhal bağımsızlık ilan edilmesini istedi. Göstericiler, Kosova Meclisi'ne 10 Ocak 2008 tarihine kadar Kosova'nın bağımsızlığının ilan etmesi için adeta ültimatom verdi. Öğrenciler, meclisi bağımsızlığın ilan edilmemesi durumunda biz dizi protesto gösterisi düzenlemekle tehdit etti. Gösteriyle, Kosova liderlerine olduğu kadar uluslararası camiaya da Kosova'ya bağımsızlık tanınmasının

zamanı geldiği ve artık beklemeye tahammüllerinin kalmadığı mesajını veren Kosovalılar, ellerinde Arnavutluk, ABD ve NATO bayrakları taşıdı.

Öğrenci merkezinden başlayan gösteri, Priştine'nin büyük caddelerinde devam etti. "Bağımsızlık istiyoruz", "UÇK, UÇK" sloganları atılan yürüyüşte zaman zaman tansiyon yükseldi. Yürüyüş, az sayıda polis ve KFOR mensubu tarafından takip edildi. Trafiğe kapanan ana caddede yürüyen göstericiler, Kosova Hükmet ve Meclis binalarının karşısındaki Ulusal Tiyatro binası önünde toplanarak, "Bağımsızlık" diye bağırdı.

Burada yapılan konuşmalarda, Kosova milletvekilleri ve uluslar arası topluma derhal bağımsızlığın tanınması çağrısı yapıldı.

Milletvekillerine, "Halkın elçileri olduğunuzu kanıtlamak istiyorsanız, Kosova'nın bağımsızlığının ilan edin" diye seslenen göstericiler, Uluslararası topluma da, "Kosova'nın kaderiyle oynamayın. Verdiğiniz sözü tutun" dedi.

Öğrenciler, 2 buçuk saat süren gösterinin ardından olaysız şekilde dağıldı. Gösteriye çok sayıda sivil toplum örgütü de destek verdi.

(EK-CY-CY-ÖZ-D)