Kosova, Türkiye'den Gelen Şehit ve Gazi Çocuklarını Ağırlıyor

Kosova, Türkiye'den Gelen Şehit ve Gazi Çocuklarını Ağırlıyor

Türk şehit ve gazi çocukları, 'Kosova'dan Türkiye'ye Gönül Köprüsü' projesi çerçevesinde Kosova'da bir çok kurum ve kuruluşu ziyaret ederek, Kosovalı yetkililer tarafından kabul edildi.

Kosova, Türkiye'den Gelen Şehit ve Gazi Çocuklarını Ağırlıyor

Türk ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARI KOSOVA MECLİSİ BAŞKANI YAKUP KRASNİÇİ İLE BİR ARAYA GELDİRLER

Türk şehit ve gazi çocukları, 'Kosova'dan Türkiye'ye Gönül Köprüsü' projesi çerçevesinde Kosova'da bir çok kurum ve kuruluşu ziyaret ederek, Kosovalı yetkililer tarafından kabul edildi.

Türk şehit ve gazi çocuklarının bu ziyaretine, Kosovalı şehit ve gazi çocukları eşlik etti.

Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan ve T.C. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Mustafa Şimşek'in önderliğinde Kosova Meclisi'ni ziyaret eden şehit çocukları, Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi ile bir araya geldi.

Kosova Meclisi genel kurul salonunda gerçekleşen buluşmada Türk ile Kosova şehit ve gazi çocuklarıyla tek tek el sıkışan Meclis Başkanı Jakup Krasniqi, Türk şehit çocuklarını ağırlamaktan son derece mutlu olduğunu belirtti.

Bu anlamlı buluşmanın iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilerin daha da pekiştirilmesine katkı sağlayacağını kaydeden Krasniqi, 'halklar ve devletler sorunlarını savaş ile değil, anlaşarak, diyalogla çözmelidir. Savaş, diyalogun hiç bir zaman alternatifi olamaz. Savaş hiç kimseye hayırlar getirmez' şeklinde konuştu. Kosova Meclis Başkanı Krasniqi, Kosovalı şehit ve gazi çocuklarına yaşam ile eğitim şartlarının iyileşmesi için sürekli olarak çalışma yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, bu ziyaretin Kosova ile Türkiye kurumları arasında yepyeni bir proje olduğunu belirterek, 'geçtiğimiz haftalarda Kosova'dan şehit ve gazi çocukları Türkiye'yi ziyaret etti, şimdide Kosovalılar Türk şehit ve gazi çocuklarını ağırlıyorlar. Çok güzel bir tablo. İnşallah bu ziyaretler, Kosova ile Türkiye arasındaki kardeşlik ilişkilerine yeni bir boyut kazandırcaktır' ifadesini kullandı.

Buluşmanın sonunda Meclis Başkanı Krasniqi'ye Gaziler Dairesi Başkanlığı'nın hediyesi takdim edilerek, toplu fotoğraf çekildi.

'Kosova'dan Türkiye'ye Gönül Projesi'kapsamında bu geziyi gerçekleştirdiklerini belirten T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Mustafa Şimşek de yaptığı açıklamada,'amacımız her iki ülke arasındaki gençlerde ortak tarih bilincini oluşturmak, iki ülke halkları arasındaki kardeşlik ve sevgi bağlarını daha yükseğe taşımaktır' dedi.

Türkiye'den gelen şehit çocuğu Çağlar Duırmaz da yaptığı açıklamada, 20 kişilik bir ekiple Kosova ziyaretini gerçekleştirdiklerini belirterek, bu ziyaretin Türkiye ile Kosova arasındaki ilişikileri güçlendirmek için proje çerçevesinde tertiplendiğini söyledi. Durmaz, 'farklı kültürlerden farklı insanları tanımak ve aynı kaderi paylaşmak oldukça keyifli bir duygu' ifadesini kullandı.

İlk defa Kosova'yı ziyaret eden Türk şehit ve gazi çocukları, Kosova'da bulunmaktan mutlu olduklarını ifade ettiler.