Kosova-sirbistan Sınırında Gerginlik

Kosova-sirbistan Sınırında Gerginlik

Kosova'nın Kuzeybatısındaki Sırbistan Sınırına Gelen Yaklaşık 200 Sırp, Sınır Kapısı Önünde Lastik Yakıp, Kosovalı Güvenlik Güçlerine Taş Attı.

Kosova-sirbistan Sınırında Gerginlik

Kosova'nın kuzeybatısındaki Sırbistan sınırına gelen yaklaşık 200 Sırp, sınır kapısı önünde lastik yakıp, Kosovalı güvenlik güçlerine taş attı.

Lap bölgesindeki Polujevo kasabasına 2 kilometre uzaklıkta olan Merdare Sınır Kapısı'na gelen ve yüzlerini kamufle eden bir grup Sırp, "Kosova bizimdir, bizim kalacak" sloganları attı. Kızgın grup, Kosova polis güçlerinin kurduğu barikatı aşarak, sınır kapısına yakın bir mesafede getirdikleri lastikleri ateşe verdi, Kosovalı polislere taş attı. Kosova kuzey sınır bölgesinde yetkili Yüzbaşı Hilmi Mehmedi, "Yaklaşık 200 kişi lastik yakıp, sınır polisine taşlı saldırıda bulundu. Bir polis görevlisi hafif şekilde yaralandı" dedi. Kosova polis güçleri ile KFOR güçlerinin provokasyona gelmemeye çabaladığını ifade eden Mehmedi, müdahalede bulunmadan grubun çekilmesini beklediklerini sözlerine ekledi. Göstericiler arasında eski askerler ve paramiliter Sırp grupların da bulunduğu ifade edildi.

Yaklaşık 3.5 saat süren olaylar boyunca kapalı kalan sınır kapısı, daha sonra tekrar açıldı.

(TB-OYK-OYK-OK-D)