Kosova'nın Yeni Liderleri Seçildi

Kosova'nın Yeni Liderleri Seçildi

Kosova Meclisi Tarafından Yeniden Kosova Başkanı Seçilen Fatmir Seydiu Halkın İradesi Doğrultusunda Kosova'nın Bağımsızlık Sürecini Başarıyla Tamamlayacaklarını ve Gelecekteki Kosova Devletinin Anayasasını Kabul Edeceklerini Söyledi.

Kosova'nın Yeni Liderleri Seçildi

Kosova Meclisi tarafından yeniden Kosova Başkanı seçilen Fatmir Seydiu halkın iradesi doğrultusunda Kosova'nın bağımsızlık sürecini başarıyla tamamlayacaklarını ve gelecekteki Kosova devletinin anayasasını kabul edeceklerini söyledi.

Yaptığı konuşmada, bütün yurttaşların refahı için çalışacaklarını, Kosova'nın batılı kurumlarla bütünleşmesinin hızlandırılması yönünde çaba harcayacaklarını belirten Seydiu, "Uluslararası topluluğun da onayını alacak olan bağımsız bir Kosova, komşularıyla iyi ilişkiler ve işbirliği içinde olacaktır. Aynı zamanda, Avrupa'nın bu bölgesinde istikrar faktörünü teşkil edecektir" dedi.

Kosova Başbakanı seçilen Haşim Taçi de teşekkür konuşmasında, ayrım yapmadan bütün yurttaşların başbakanı olacağını belirterek, hükümetin de partilerin, koalisyonun değil, bütün yurttaşların hükümeti olarak, güç birliğiyle bütün engelleri aşabileceklerini vurguladı.

Bu arada eski gerilla lideri Taçi, Başbakanı olduğu koalisyon hükümetinin, Kosova Meclisinde bu akşam büyük oy çoğunluğuyla kabul edilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "birkaç hafta içinde bağımsızlık ilan edeceğimiz konusunda sizi temin ederim" dedi.

Kaynak: AA