Kosova Müzakereleri Başarısızlıkla Sonuçlandı

Kosova Müzakereleri Başarısızlıkla Sonuçlandı

Avrupa Birliği (AB), ABD ve Rusya'dan Oluşan Troyka, Kosovalı ve Sırp Liderler Arasında 120 Gün Süren Müzakerelerin Ardından İki Taraf Arasında Uzlaşmaya Varılamayacağına Dair Bir Rapor Yayınladı.

Kosova Müzakereleri Başarısızlıkla Sonuçlandı

Avrupa Birliği (AB), ABD ve Rusya'dan oluşan troyka, Kosovalı ve Sırp liderler arasında 120 gün süren müzakerelerin ardından iki taraf arasında uzlaşmaya varılamayacağına dair bir rapor yayınladı.

Sırp ve Kosovalı liderler arasında yaklaşık 120 gündür devam eden Kosova'nın geleceğine ilişkin müzakerelerde anlaşma sağlanamadı. AB, ABD ve Rusya'dan oluşan Kosova müzakereleri uluslararası gözlemcileri, 10 Aralık pazartesi günü sona erecek müzakerelerde anlaşma sağlanmasının mümkün olmadığına dair bir rapor yayınladı. Açıklamada, "120 gün devam eden yoğun müzakerelerin ardından, taraflar arasında Kosova'nın statüsüne ilişkin bir anlaşmaya varılamayacağı ortaya çıkmıştır. Müzakerelerin tasfiyesi, iki

tarafın çıkarları açısından üzüntü vericidir. İki taraf da bağımsızlığın temel ilkelerinden taviz vermeye istekli değil" denildi.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)