Kosova Müzakere Heyeti Washıngton'dan Döndü

Kosova Müzakere Heyeti Washıngton'dan Döndü

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Görüşen Kosova Müzakere Heyeti, 120 Günlük Ek Müzakerelerin Ardından Kosova'nın Nihai Statüsün Bağımsızlık ile Sonuçlanacağı Konusunda Washington'dan Söz Aldıklarını, Ancak Bağımsızlık Konusunda Kesin Tarih Veremediklerini Açıkladı.

Kosova Müzakere Heyeti Washıngton'dan Döndü

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşen Kosova Müzakere Heyeti, 120 günlük ek müzakerelerin ardından Kosova'nın nihai statüsün bağımsızlık ile sonuçlanacağı konusunda Washington'dan söz aldıklarını, ancak bağımsızlık konusunda kesin tarih veremediklerini açıkladı.

ABD'nin başkenti Washington'da Dışişleri Bakanı Rice ile bir ataya gelen Kosova Müzakere Heyeti Kosova'ya döndü. Kosovalı liderlerden oluşan Kosova Müzakere Heyeti, Sırp tarafı ile gerçekleşecek olan 120 gün süreli müzakerelerin ardından Kosova'nın bağımsızlığa ulaşacağını belirtmekle yetindi. Priştine havaalanında düzenlenen basın toplantısında, Kosova Müzakere Heyeti'nin başında bulunan Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu, ne zaman başlayacağı henüz kesinleşmemiş olan 4 aylık ek müzakere süresinin ardından

Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi sürecinin başarıyla sonuçlanacağını belirtti. Bu konuda hiçbir tereddüt olmadığını kaydeden Başkan Sejdiu, "120 günlük süreden sonra Kosova'nın statüsünün belirlenmesi süreci bağımsızlık ile sonuçlanacak. Bu konuda ABD Dışişleri Bakanı Rice'dan taahhüt aldık. Ayrıca Kosova'nın bölünmesine ve Kosova'nın nihai statü sürecinin uzamasına izin verilmeyecek. Bu konularda ABD'den garanti aldık" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında söz alan heyetin diğer üyeleri Kosova Başbakanı Agim Çeku, Kosova Meclis Başkanı Kol Berisha, Anamuhalefet lideri Hashim Thaçi ve ORA Partisi lideri Veton Suroi, Priştine ile Belgrad arasında yapılacak 120 günlük ek müzakerelerde teknik konuların ele alınacağını; nitekim, müzakere edilmesi söz konusu olmayan Ahtisaari'nin çözüm önerisinin kesinlikle tekrar gözden geçirilmeyeceğine vurgu yaptı.

Kosova ile Sırbistan arasındaki müzakerelerin Ağustos sonu ya da Eylül ayında başlaması bekleniyor.

(EK-OYK-OYK-MEF-D)

Kaynak: İHA