Kosova Meclisinde Kuzey Bölgesinde Olaylar Görüşüldü

Kosova Meclisinde Kuzey Bölgesinde Olaylar Görüşüldü

Kosova Meclisin olağanüstü toplantısında Kuzey Mitroviça'da tırmanan gerginlik görüşüldü.

Kosova Meclisinde Kuzey Bölgesinde Olaylar Görüşüldü

Kosova Meclisin olağanüstü toplantısında Kuzey Mitroviça'da tırmanan gerginlik görüşüldü. Kosova İçişleri Bakanı Bayram Recepi Kosova'nın kuzey bölgesinde gerginliğin artmasına seçim sıtmasına kapılmış Sırbistan kurumlarının neden olduğunu ve bu yönde sorumluluk taşıdıklarını belirtti. Bakan Recepi bu şekilde Sırbistan'ın Kosova'ya karşı mevcut olan saldırgan politikasının kanıtlandığını söyledi. Recepi, kuzeydeki durumun kontrol altına alınması için KFOR ve EULEX'in görevlerinin yapmasının beklendiklerini, olayların artması durumunda Kosova Özel Polis birlikleri ROSU'nun harekete geçebileceğini bildirdi.

Muhalefet partileri de Kosova Hükümetinden kuzeydeki olaylar için harekete geçmesini istedi. Muhalefet, Kosova hükümetinin vatandaşların korunması için faaliyette bulunması gerektiğine işaret etti. Hükümet ve uluslararası camianın Sırp yetkili makamları tarafından tutuklanan Arnavutların serbest bırakılması, kuzeyde suçluların tutuklanması için baskı yapması gereğini vurguladı. Muhalefetin bir bölümü ise Başbakan Haşim Taçi konuşmaya hazırlanırken salonu terk etti.

Kürsüye çıkan başbakan Haşim Taçi bu önemli toplantıyı terk eden bazı muhalefet partilerini demokratik bir şekilde davranamadıkları için eleştirdi. Taçi, Mitroviça'daki bütün olayların altında Sırbistan'ın bulunduğunu vurguladı. Taçi, Sırbistan'ın halen Miloşeviç'nin siyasetini sürdürdüğünü belirterek, Sırp liderlerinin sonun da Miloşeviç gibi olacağını söyledi. Taçi, her ne olursa olsun Kosova'nın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı zedelenemeyeceğini söyledi. Taçi, Kuzeyi terk eden Arnavutların ve Türklerin evelerine dönmeleri çağrısında bulundu.

Kosova demokratik Türk Partisi Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, yaptığı açıklamada "Bu çalkantılar içerisinde, diğer topluluklarda zarar görmekteler. Bilhassa orada yaşayan Kosova Türk topluluğu. Biz, büyükelçimizle beraber tüm diğer Türkiye Cumhuriyeti kurumlarıyla yine hükümetin bir parçası olarak buradaki tüm kurumlarla beraber oradaki tüm halklara ve Kosova vatandaşlarına güvenlik sağlamak için çabalanıyoruz. Olayların bazen istediğimiz şekilde gitmediğinden dolayı olumsuz olaylar çıkıyor. Ama yine de bizler her zaman vatandaşlarımızın soydaşlarımız yanındayız" dedi.

MİTROVİÇA'NIN SIRP BÖLGESİNDE SIRBİSTAN BAŞKAN ADAYI VOYİSLAV KOŞTUNİÇA SEÇİM KAMPANYASI YÜRÜTTÜ

Kosova Meclisinde Kuzeydeki durum görüşülürken, gayri resmi yollardan Mitroviça'ya gelen Sırbistan başkan adayı Voyislav Koştunica, Kuzeydeki Sırplara seçim kampanyasında bulundu. Koştuniça bu sırada Kosova'nın daima Sırbistan'ın bir parçası olarak kalacağını, başkan seçildiği takdirde Kosova'yla yapılan anlaşmaları iptal edeceğini söyledi. Koştunica'nın Mitroviça'ya, Kosova hükümetin bilgisi dışında gelmesi Kosova meclisinin toplantısına gölge düşürürken, tansiyonun yükselmesine neden oldu.