Kosova Konusu Çıkmaza Girdi

Kosova Konusu Çıkmaza Girdi

ABD ile BM Güvenlik Konseyi'nin Avrupalı Üyeleri Tarafından Kosova'nın Nihai Statüsünün Belirlenmesine Yönelik Hazırlanan Karar Tasarısı Konusundaki Görüşmeler Rusya'nıntasarıyı Kabul Etmesinin Mümkün Olmayacağını Söylemesiyle Çıkmaza Girdi.

Kosova Konusu Çıkmaza Girdi

ABD ile BM Güvenlik Konseyi'nin Avrupalı üyeleri tarafından Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesine yönelik hazırlanan karar tasarısı konusundaki görüşmeler Rusya'nıntasarıyı kabul etmesinin mümkün olmayacağını söylemesiyle çıkmaza girdi.

Güvenlik Konseyi bugün Priştine ve Belgrad'a nihai statü konusunda bir anlaşmaya varmaları için 120 günlük müzakere zamanı tanıyan ve Kosova'ya bağımsızlık tanınmasını isteyen BM özel temsilcisi Martti Ahtisaari'ninplanını destekleyen karar tasarısını görüştü.

Toplantıda karar tasarısı konusunda bir anlaşmaya varılamayınca tasarıyı hazırlayan ülkelerin büyükelçileri ortak bir açıklama yaptılar.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean-Marc de la Sabliere tarafından basına okunan açıklamada, Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili sürecin BM Güvenlik Konseyi'nden çıkarak Kosova Temas Grubu'na kaydığıvurgulandı.

Açıklamada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından desteklenen Ahtisaari'nin önerilerinin ''adil, dengeli ve yalnızca Kosova'da değil, tüm bölgede istikrarı geliştirecek en iyi çözüm'' olduğu belirtildi.

Karar tasarısına karşı çıkan tarafların endişelerini gidermek için çok çalışıldığı, bu amaçla farklı tasarılar hazırlandığı hatırlatılan açıklamada ''Ancak maalesef Konsey'den böyle bir karar tasarısınınçıkmasını sağlamak mümkün olmamıştır. Bu yüzden tasarı üzerindeki görüşmeleri askıya alma kararı aldık '' denildi.

De la Sabliere ''Görüşmelerimizi şu anki karar tasarısı çerçevesinde Kosova Temas Grubu'nda sürdürme kararı aldık. BM özel temsilcisi Ahtisaari'nin planına verdiğimiz desteği yineliyoruz ve planın bundansonraki görüşmelerin temeli olması gerektiğine inanıyoruz. AB dışişleri bakanları da Kosova konusunu 23 Temmuz'daki toplantılarında ele alacaklar'' dedi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Zalmay Halilzad gazetecilerin soruları üzerine Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'ni bu konuda bloke ettiğini belirterek, artık sürecin Kosova Temas Grubu'nda devam edeceğini, taraflar arasında 120 günlük müzakere sürecini başlatmak istediklerini söyledi.

Rusya Büyükelçisi Vitaly Churkin ise yaptığı açıklamada, karar tasarısını kabul etmeyeceklerini tasarıyı hazırlayan ülkelere bugün bildirdiklerini, görüşmelere ara verilmesini istediklerini, görüldüğü kadarıyla tasarı sahiplerinin de bu isteğe uyduklarını söyledi.

Churkin, Rusya'nın nihai statü konusunda iki taraf arasında görüşmelerin devamını desteklediğini, bu konuda aktif olarak rol alacağını belirterek ''Burada söz konusu olan BM üyesi bir ülkenin toprak bütünlüğümeselesidir ve bu ilke uluslararası hukukun temelidir. Biz burada hiçbir şeyi geciktirmiyoruz, tam tersi istikrarsızlığa yol açacak gelişmeleri önlemeye çalışıyoruz'' dedi.