Kosova Hükümeti, Lahey Mahkemesinden Ramuş Haradinay İçin Adalet İstiyor

Kosova Hükümeti, Lahey Mahkemesinden Ramuş Haradinay İçin Adalet İstiyor

Kosova Hükümeti yaptığı açıklamada, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) Dukacin bölgesi eski komutanı ve Kosova'nın eski Başbakanı Ramuş Harandinay ile onunla birlikte savaşan Lah Brahimajy ve Idriz Balay'ın Lahey'de süren davasını dikkatle izlediğini...

Kosova Hükümeti, Lahey Mahkemesinden Ramuş Haradinay İçin Adalet İstiyor

Kosova Hükümeti yaptığı açıklamada, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) Dukacin bölgesi eski komutanı ve Kosova'nın eski Başbakanı Ramuş Harandinay ile onunla birlikte savaşan Lah Brahimajy ve Idriz Balay'ın Lahey'de süren davasını dikkatle izlediğini bildirdi.

Kosova Hükümeti, üst düzey Sırp yetkililerinin Haradinay Davası'nda mahkeme kararını etkilemeye yönelik yaptığı açıklamaları kınadı. Sırp yetkililerden ve diğer görevlilerden de aynı hassasiyeti gösterip yargıyı yönlendirmemelerini istedi. Basın açıklamasında, Sırp yetkilileri Lahey mahkemesini etkiledikleri takdirde Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile Sırbistan Başbakanı Ivica Daçiç arasındaki görüşmelerin de soru işareti altına alınacağı vurgulandı. Açıklamada ayrıca, hükümet ve ülkenin tüm kurumlarının Lahey Mahkemesi ile işbirliğine saygı gösterdiği ve bu konuda Kosova Cumhuriyeti'nin, uluslararası adalet ile işbirliğinin güzel bir örneğini teşkil ettiği belirtiliyor.

Kosova hükümeti ve Kosova halkının her zaman uluslararası adalete ve Kosova Kurtuluş Ordusu mücadelesine inandığına vurgu yapılan bildiride, hükümet yargının bağımsız, tarafsız ve profesyonel olması gerektiğini, ne şahıslardan ne de siyasilerden etkilenmemesi gerektiğini yinelendi.

TK (AÖ/RT)