Kosova'daki Türk Sivil Toplum Örgütlerinden Fransa Meclisi'nin Kararına Kınama

Kosova'daki Türk Sivil Toplum Örgütlerinden Fransa Meclisi'nin Kararına Kınama

Kosova'nın Başkenti Priştine'de Biraraya Gelen 18 Türk Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Fransız Meclisi'nin Sözde Ermeni Soykırımıyla İlgili Yasa Teklifini Kabul Etmesini Kınadı. Kosova Türk Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Asla'nın Okuduğu Bildiride Şu Satırlar Yer Aldı:

Kosova'daki Türk Sivil Toplum Örgütlerinden Fransa Meclisi'nin Kararına Kınama

Kosova`nın başkenti Priştine’de biraraya gelen 18 Türk sivil toplum örgütü temsilcileri, Fransız Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımıyla ilgili yasa teklifini kabul etmesini kınadı. Kosova Türk Gazeteciler Derneği Başkanı İbrahim Asla’nın okuduğu bildiride şu satırlar yer aldı:

Fransa Meclisi’nin düşünce ve ifade özgürlüğünü sınırlandıran sözde Ermeni soykırımı yasa teklifini kınıyoruz. Kosova’daki Türk sivil toplum örgütleri ve dernekleri olarak Fransız Ulusal Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı yasa teklifini kabul etmiş olmasından son derece rahatsız olduğumuzu ve kınadığımızı bildiriyoruz.

Parlamentolar, halkın vekili milletvekillerinin düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilecekleri en demokratik bir ortam olarak, insan haklarını yasalaştıran bir kurum olarak bilinir. Öyle ki , parlamentolar yazılan tarihlerin değil, yazılan yasaların kabul edildiği bir yerdir. Tarih yazmak tarihçilerin, tarih yaratmak ise kahramanların işidir. Balkanlarda son 10 yılda yaşanan soykırım ve katliamların (Bosna ve Kosova’da ) içinde Fransa’nın bulunduğu Avrupa ülkelerinin sorumluluk bilinci yetersizliğinden kaynaklandığını da hatırlatmayı uygun görüyoruz. Kosovalı Türkler olarak Fransa’daki demokratik güçlerin böylesi tarihsel bir yanlışa izin vermeyeceği inancı içinde, dünya barış ve istikrarına katkı sunmaya, bu bağlamda Kosova’ya bağımsızlık yolunda destek olmaya devam edeceğine inanıyoruz.¨

Bildirinin Kosova’daki Fransa eşgüdüm bürosundan başlayarak tüm uluslararası enstitülere gönderileceği belirtildi.