Kosova'daki Durum Uluslararası ve Yerel Kurumların Kontrolünde

Kosova'daki Durum Uluslararası ve Yerel Kurumların Kontrolünde

Birleşmiş Milletler Kosova Özel Temsilcisi Joachim Rücker, Kfor Komutanı General Xavier de Marnhac ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Kosova'da Mevcut Durumun Uluslararası ile Yerel Kurumların Kontrolünde Olduğu Açıklamasında Bulundu.

Kosova'daki Durum Uluslararası ve Yerel Kurumların Kontrolünde

Birleşmiş Milletler Kosova Özel Temsilcisi Joachim Rücker, KFOR Komutanı General Xavier de Marnhac ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Kosova'da mevcut durumun uluslararası ile yerel kurumların kontrolünde olduğu açıklamasında bulundu.

Kosova'da Sırplar'ın yaşadığı yerleşim birimlerinde düzenlenen bağımsızlık karşıtı protestolar, Kosova polis hizmetlerindeki Sırp polislerin iş bırakması ve Sırplar'ın çoğunlukta olduğu Kosova'nın kuzeyindeki demiryollarına Sırbistan'ın el koyması üzerine Kosova'daki güvenlik durumunu ele alan bir toplantı yapan ülkenin üst düzey uluslararası ve yerel yetkilileri, endişe verici herhangi bir gelişmenin söz konusu olmadığının altını çizdi. Düzenlenen basın toplantısında, "Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu (UNMİK), KFOR ve Kosova kurumları Kosova'da barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasında kararlıdır. Güvenlik konusunda ortak çalışmalarımız devam ediyor. İstikrarı bozacak herhangi bir olumsuz gelişmeye kesinlikle izin verilmeyecektir" ortak bildirisine yer verildi. UNMİK Şefi Rücker, Kosova'da UNMİK'in BM Güvenlik Konseyi'nin 1244 sayılı kararı uyarınca misyonuna devam ettiğini belirterek, Kosova'nın kuzeyinde Sırbistan tarafından el konulan demiryollarının tekrar UNMİK'in kontrolüne geçtiğini bildirdi.

"Sırbistan'ın kendisine ait olduğu ve büyük yatırımlar yaptığını iddia ederek el koymaya çalıştığı Kosova'nın kuzeyindeki demiryolları tekrar UNMİK'in kontrolündedir" diyen Rücker, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Sırp yerleşim yerlerinde kabullenmeme girişimleriyle karşılaşıldığını, ancak bunun Sırplar'ın lehine olmadığına dikkat çekti.

KFOR Komutanı General Marnhac ise, KFOR'un kendisine verilen görev ve misyonu Kosova genelinde yerine getirdiğini ve bu yönde herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi. KFOR askerlerinin Kosova'nın toprak bütünlüğünü korumak gibi misyonu olduğunu hatırlatan Mamhac, "Kosova'da barış ve güvenliği korumakla sorumluyuz. Biz bu sorumluluk içinde görevimizi yapmayı sürdürüyoruz" dedi.

Başbakan Taçi de, durumun tamamen kontrol altında olduğunu ve Sırp yerleşim yerlerinde yaşanan gelişmelerin Kosova'da barış ve istikrarı zedeleyecek nitelikte olmadığını belirtti. UNMİK ve KFOR ile birlikte çalışarak, ortaya çıkan ve çıkacak olan sorunların çözümlenmesinde gerekli tedbirleri aldıklarını kaydeden Taçi, "Kosovalı Sırplar, bağımsızlığın ilan edilmesiyle yeni doğan realiteyi kabullenmeli. Sırplar'ın birçoğundan bu realiteyi kabul edecekleri sözünü aldık. Bağımsız ve egemen Kosova herkes için eşit haklar sağlamaktadır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu. Taçi, Kosova Hükümeti'nin yetkisini bütün Kosova'da kullanacağının da altını çizdi.

(EK-OYK-OYK-OK-D)