Kosova'da Türk Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri Biraraya Geldi

Kosova'da Türk Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri Biraraya Geldi

Kosova Türk Eşgüdüm Bürosu Müsteşarı Mustafa Sarnıç'ın, Kosova'da 30'u Aşkın Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileriyle Yaptığı Toplantıda, Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının Tek Çatı Altında Birleşmesi Kararı Alındı.

Kosova'da Türk Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri Biraraya Geldi

Kosova Türk Eşgüdüm Bürosu Müsteşarı Mustafa Sarnıç'ın, Kosova'da 30'u aşkın sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yaptığı toplantıda, Türk sivil toplum kuruluşlarının tek çatı altında birleşmesi kararı alındı.

Kosova Türk Eşgüdüm Bürosu Müsteşarı Mustafa Sarnıç'ın Kosova'da 30'u aşkın sivil toplum kuruluşu temsilcisiyle yaptığı toplantıda, Türk sivil toplum kuruluşlarının bir çatı altında toplanması konusu, ana gündemi oluşturdu. Sarnıç, toplantıda yaptığı konuşmada, Kosova'daki sivil toplum kuruluşlarından beklentilerinin, çalışmalarını birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde sürdürmeleri olduğunu söyledi. Bu konuda önemli mesajlar veren Müsteşar Sarnıç, Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilde birlik

anlayışına sıkı sıkıya bağlı kalarak, siyasete yapıcı katkılarda bulunmalarının son derece önemli olduğuna vurgu yaptı ve hiç kimsenin Türk topluluğunu zayıf düşürmeye hakkı olmadığının altını çizdi. Sürekli olarak diyalog ve eşgüdüm içerisinde hareket etmenin önemine işaret eden Sarnıç, Kosova'daki Türk sivil kuruluşları hakkında, "Sizler, Kosova'nın yaşamına zenginlik ve güç katmaktasınız. Etkinliklerinizle Kosova'da barış ve istikrarın idamesine büyük hizmet sunmaktasınız. Ayrıca Türkiye ile

Kosova arasındaki köklü tarihin, kültürel ve insani bağların yaşatılıp güçlendirilmesinde çok önemli bir köprü rolü oynamaktasınız. Kısacası Kosova'daki Türk dernekleri, Türkiye ile Kosova arasında çok yönlü ilişkilerin gelişmesinde başta gelen doğal lobi gücünü oluşturmaktadır" ifadelerini kullandı.

Yemekli toplantıda dernek temsilcileri, tüm dernekleri içine alacak bir çatı kuruluşu önerisi konusunda görüşlerini beyan etti. Kosova'da faaliyet gösteren 30'dan fazla Türk sivil toplum kuruluşu; kültür, sanat, eğitim, ekonomi, spor, insani yardım gibi alanlarda sürdürdükleri çalışmalarla Türk kültürünün yaşatılması, ayrıca Kosova'da tüm topluklarla dostluk, kardeşlik ve işbirliği anlayışının güçlenmesine katkı sunuyor.

(EK-OYK-OYK-OK-D)