Kosova'da Tika Tarafından Yürütülen İhaleler Sonuçlandı

Kosova'da Tika Tarafından Yürütülen İhaleler Sonuçlandı

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (Tika) Tarafından Kosova'da, İçinde Okul ve Camilerin de Bulunduğu Birçok Yapının Restorasyonu ve Yeniden Yapımı İçin Yürütülen İhaleler Sonuçlandı.

Kosova'da Tika Tarafından Yürütülen İhaleler Sonuçlandı

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) tarafından Kosova'da, içinde okul ve camilerin de bulunduğu birçok yapının restorasyonu ve yeniden yapımı için yürütülen ihaleler sonuçlandı.

Merkezi Prizren'de bulunan TİKA Kosova Temsilciliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Prizren Sinan Paşa Camii restorasyonu ve çevre düzenlemesi, Priştine Fatih Camii restorasyonu ve çevre düzenlemesi, Mamuşa Belediyesi İlköğretim Okulu inşaatı, İstog Belediyesi Suşitsa Köyü Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'na ilave kat inşaatı ve kalorifer sistemlerinin yenilenmesi için Temmuz ayında yapılan ihalelerin, TİKA Başkan Yardımcısı Musa Kulaklıkaya ve TİKA Kosova Koordinatörü Metin Arslanbaş'ın

katılımlarıyla gerçekleştiği bildirildi. İhaleye katılan firmaların çalışmalarına en kısa zamanda başlayacağı belirtildi. Osmanlı döneminde inşa edilen Prizren Sinan Paşa Camii ve Priştine'deki Fatih Camii'nin aslına uygun olarak restorasyonun tamalanmasının 280 gün süreceği bildirildi.

İhaleleri, Akçaylar Restorasyon İnş.Mad.Gıda Tem. San. ve Tic. Ltd. Şirketi kazandı. TİKA Prizren Temsilciliği'nde gerçekleşen ihalede Mamuşa Belediyesi'nde 24 derslikli 480 kişilik ilköğretim okulunun inşaatı ihalesini "Getoari" firması kazandı. Çalışmaların 180 günde tamamlanacağı kaydedildi. Mamuşa İlköğretim Okulu inşaat harcamalarının Türkiyeli iki hayırsever işadamı tarafından karşılanacağı açıklandı.

Prizren Belediyesi'nde bulunan "Motrat Qiriazi", "Mati Llogoreci", "Emin Duraku", "Mustafa Bakia" ve "Lidhja e Prizrenit" okullarında kalorifer sistemlerinin yeniden yapılandırılması için yapılan ihaleyi ise Afion firması kazandı. İstog Belediyesi Suşitsa köyünde Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu'nun ve İstok Belediye Eğitim Müdürlüğü'nün talepleri doğrultusunda, mevcut ihtiyacı karşılayamayan okulun fiziki kapasitesini artırmak amacıyla ilave kat inşa edileceği ve çalışmaların 90 gün süreceği

açıklandı. İnşa edilecek ikinci kat 9 derslikten oluşacak. İhaleyi Loni şirketi kazandı.

Yapılan açıklamada ihaleye sunulan projelerin toplam değerinin yaklaşık 2.8 milyon euro olduğu ifade edildi.

(EK-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA