Kosova'da Su Sıkıntısı

Kosova'da Su Sıkıntısı

Balkanlar'da Yaşanan Kuraklık ve Çöl Sıcakları Kosova'yı da Vurdu. Kosova'da İçme Suyu Sorunu, Alarm Verici Boyutlara Ulaştı.

Kosova'da Su Sıkıntısı

Balkanlar'da yaşanan kuraklık ve çöl sıcakları Kosova'yı da vurdu. Kosova'da içme suyu sorunu, alarm verici boyutlara ulaştı.

Aylardır yağış olmayan Kosova'da içme suyu sıkıntısının ciddi bir sorun haline geldiği bildirildi. İçme suyu sıkıntısı en fazla başkent Priştine'de hissediliyor. Priştine'de içme suyu rezervlerinin en fazla 5 yeteceği açıklandı. Priştine'ye içme suyu sağlayan 2 barajda su seviyesi 7'şer metre düştü. Yüzlerce metre geri çekilen barajlardaki sular her geçen gün azalıyor. Suların çekildiği alanların bir bölümü bataklığa dönüşürken, bir bölümü de hayvanların otlak arazileri haline geldi.

Priştine'deki içme suyu sıkıntısında, yaşanan kuraklığın yanısıra, savaşın yaşandığı 1999 yılından bu yana köylerden şehre olan akın dolayısıyla şehir nüfusunun 500 bine çıkmasının da etkili olduğu ifade ediliyor. Yetkililer, son çare olarak su kesintilerini arttırdı. Priştine'de savaşın sona erdiği 8 yıldan bu yana sadece geceleri yapılan su kesintileri, şimdi gündüz de yapılıyor. Kesintiler her gün saatlerce sürüyor. Tüm vatandaşlara tasarruf yapmaları çağrısında bulunuluyor.

(EK-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA