Kosova'da Reçak Katliamının 8. Yıldönümü Anıldı

Kosova'da Reçak Katliamının 8. Yıldönümü Anıldı

Çocuk ve Yaşlıların Sırp Güçleri Tarafından Katledildiği Reçak Katliamının 8. Yıldönümünde Kosova'da Yine Gözyaşı ve Hüzün Vardı.

Kosova'da Reçak Katliamının 8. Yıldönümü Anıldı

Çocuk ve yaşlıların Sırp güçleri tarafından katledildiği Reçak katliamının 8. yıldönümünde Kosova'da yine gözyaşı ve hüzün vardı.

Kosova'nın yakın geçmişinde en acı olaylarından birini teşkil eden katliamda hayatını kaybedenleri anmak için binlerce Kosovalı, Priştine'nin 30 kilometre güneyindeki Reçak Köyü mezarlığına akın etti. Kosova'nın kaderini değiştiren ve NATO'nun müdahalesini hızlandıran olayda ölenlerin mezarlarında aileler gözyaşı döktü. Aradan 8 yıl geçmesine rağmen ölenlerin yakınlarının acılarının dinmemiş olduğu gözlenirken, ziyarete gelen halkın yüzündeyse katliamı acımasızca gerçekleştiren Sırp güçlerine karşı nefret okunuyordu.

Masum insanların Sırp güçlerince kurşuna dizildiği olayın 8. yılında mezarlığı, Kosova Başbakanı Agim Çeku, bakanlar, çok sayıda konuk ve katliamın hemen ardından olay yerine gelen dönemin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kosova Misyonu Şefi Amerikalı Büyükelçi William Walker da ziyaret etti. Reçak Anıt Parkı'nın temelini atan Başbakan Çeku, Reçak katliamının, Sırp rejiminin Kosovalılara uyguladığı işkencenin bir göstergesi olduğunu hatırlattı. Büyükelçi William Walker ise, Reçak'ta vahşetten öte gerçek bir katliam işlendiğinin altını çizdi. Walker, "Reçak, Kosova'nın özgürlüğünün çok pahalı bir faturasıdır" ifadesini kullandı.

15 Ocak 1999 tarihinde Sırp askeriyle polis güçleri Reçak Köyü'ne baskın düzenleyerek, genelde çocuk ve yaşlılardan oluşan 45 sivili katletmişti. Katliamın hemen ardından olay yerine gelen dönemin AGİT Kosova Misyonu Şefi William Walker, dünyaya katliam yapıldığını duyurarak, olayı insanlığa karşı suç olarak nitelemişti.

(EK-SŞ-SŞ-RO-D)